Terapia manualna w Krakowie to jedna z metod leczenia, które w sposób skuteczny wpływają na powrót do sprawności fizycznej. Jeśli zmagasz się z dolegliwościami związanymi z układem ruchu, fizjoterapia manualna kręgosłupa wspomoże przywrócenie właściwej ruchomości stawów. W celu skorzystania z możliwości terapii manualnej zdecyduj się na usługi, które świadczę jako fizjoterapeuta w Krakowie.
Jak przebiega terapia manualna?
Zanim zdecydujesz się na leczenie, warto dowiedzieć się co to terapia manualna i w jaki sposób przebiega. Terapia manualna kręgosłupa stosowana jest przede wszystkim w przypadku kontuzji i przeciążeń. W celu pozbycia się bólu, dyskomfortu i przywrócenia ruchomości stawów, jako terapeuta manualny wykonuję masaż oraz korzystam z technik ucisku, które pozwalają wspomóc przebieg terapii manualnej i uzyskać jeszcze lepsze efekty.

Jakie techniki wykorzystywane są najczęściej podczas terapii manualnej?
Medycyna manualna to gwarancja dużego bezpieczeństwa. Techniki, które wykorzystuję podczas terapii manualnej, są dostosowane do stanu zdrowia pacjenta. Umożliwia to wstępna konsultacja. W trakcie terapii manualnej w Krakowie najczęściej wykorzystywane są takie techniki jak:
- masaż,
- manipulacja,
- stretching,
- mobilizacja i neuromobilizacja.
To, która z nich będzie odpowiednia, zależy od dolegliwości i stanu zdrowia, co ustalę podczas wstępnego wywiadu. Niezależnie od tego, co Ci dolega, terapia manualna kręgosłupa, barku, kolana, a także innych stawów wspomoże powrót do sprawności i przyniesie ulgę.
Wskazania do terapii manualnej
Terapia manualna w Krakowie, tak jak inne metody leczenia fizjoterapeutycznego, musi zostać poprzedzona konsultacją z fizjoterapeutą. W trakcie jej trwania stwierdzam, czy dany pacjent kwalifikuje się do jej przeprowadzenia. Wśród wskazań do zastosowania terapii manualnej-holistycznej, należy wyróżnić:
- bóle lędźwiowe i lędźwiowo-krzyżowe,
- bóle kości ogonowej,
- rwę kulszową, udową i barkową,
- zaburzenia napięcia mięśni,
- zaburzenia snu,
- migreny,
- wady postawy.
Indywidualny dobór technik, które wykorzystam podczas terapii manualnej, pozwala dostosować leczenie do problemów zdrowotnych i bólowych oraz skutecznie sobie z nimi poradzić.
Przeciwwskazania do terapii manualnej
W niektórych przypadkach przystąpienie do terapii manualnej ze względu na pewne przeciwwskazania jest niemożliwe. Medycyna manualna nie zaleca przeprowadzania terapii u osób, u których zdiagnozowano:
- nowotwór,
- czynne żylaki odbytu,
- osteoporozę,
- problem z krzepliwością krwi.
Jeśli nie masz pewności, czy terapia manualna w Twoim przypadku jest możliwa, umów się na konsultację, w której trakcie ustalę, czy stan zdrowia pozwala na zdecydowanie się na fizjoterapię manualną. Jeśli nie, postaram się zaplanować inny sposób leczenia.
Jak się przygotować do wizyty?
Jeżeli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości związane z kręgosłupem bądź stawami, warto umówić się na konsultację w moim gabinecie. Na podstawie badania manualnego, obserwacji i badań, ustalę właściwy sposób leczenia. Jeśli posiadasz aktualne wyniki rezonansu lub zdjęcia rentgenowskie, pamiętaj, by je ze sobą zabrać. Pozwoli to na dobranie właściwych technik terapii manualnej, której możesz się poddać w moim gabinecie w Krakowie.
Terapia manualna w Krakowie
Medycyna manualna umożliwia leczenie dysfunkcji układu ruchu, ograniczając się jedynie do rąk terapeuty. Masaż lub inne techniki terapii manualnej, które dobiorę w ramach procesu diagnostycznego, mogą skutecznie wspomóc leczenie przyczyn dolegliwości. Właśnie to, poza łagodzeniem bólu jest głównym celem terapii manualnej. Zachęcam również do skorzystania z innych form leczenia lub umówienia się na komputerowe badanie stóp w Krakowie.
Zakres usług
Konsultacje fizjoterapeutyczne i leczenie w zakresie:

Zespołów bólowych narządu ruchu
Cywilizacyjne zmiany, zmniejszenie poziomu aktywności oraz siedzący tryb pracy wpływają na występowanie zespołów bólowych narządu ruchu. Najczęstsze z nich to: bóle pleców, bóle ramion, bóle kręgosłupa. Zabiegi fizjoterapeutyczne pozwolą je szybko i bezpiecznie wyeliminować.

Dysfunkcji narządu ruchu
Sport oraz aktywności fizyczne mogą wpływać na pojawienie się kontuzji. Wczesna i ciągła fizjoterapia, którą zajmie się doświadczony fizjoterapeuta sportowy, przyśpieszy powrót do zdrowia oraz zmniejszy ryzyko powtórnych urazów.

Rehabilitacji ortopedycznej
Stan po zabiegach ortopedycznych wymaga fizjoterapii. Proces rehabilitacji jest naturalną kontynuacją leczenia w zakresie chirurgii kostno-stawowej

Rehabilitacji reumatologicznej
Choroby reumatyczne, autoagresywne wymagają kompleksowego leczenia internistycznego. Uzupełnieniem leczenia podstawowego jest fizjoterapia działająca przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, co umożliwia poprawę funkcji i motoryki.

Zaopatrzenia ortopedycznego i rehabilitacyjnego
W przypadku zdiagnozowania konieczności korzystania z określonego wyrobu medycznego fizjoterapeuta może wystawić odpowiednie zlecenie. Refundacja wyrobów medycznych przysługuje każdemu ubezpieczonemu, jednorazowo na określony czas.

Choroba zwyrodnieniowa stawów
Zmiany zwyrodnieniowe mogą dotyczyć jednego lub kilku stawów. Konsekwentne leczenie fizjoterapeutyczne zmniejsza dolegliwości bólowe, poprawia funkcje i możliwości ruchowe.

Wydawanie zaświadczeń i opinii specjalistycznych
Badania:

Badanie funkcjonalne narządu ruchu
Badanie funkcjonalne wykonujemy w celach diagnostycznych oraz terapeutycznych. Na jego podstawie fizjoterapeuta zaplanuje proces leczenia rehabilitacyjnego.

Badanie podoskopii komputerowej stóp i indywidualny dobór wkładek ortopedycznych
Komputerowe badanie stóp pokazuje, jak rozmieszczone są naciski na podeszwowej stronie stopy. Pozwala precyzyjnie określić nieprawidłowości w budowie stopy, a następnie dobrać najlepszą metodę leczenia fizjoterapeutycznego. Objawami niepokojącymi, mogącymi mieć związek ze schorzeniami stóp, które koniecznie należy skonsultować ze specjalistą fizjoterapii w Krakowie, są m.in.: bóle w okolicy stawu skokowego, bóle stóp, paluch koślawy, ostroga piętowa, płaskostopie poprzeczne i podłużne, palce szponiaste i młoteczkowate, bóle w obrębie bioder, kolan i kręgosłupa, częste kontuzje stopy i stawu skokowego. Podoskopia komputerowa stóp ocenia prawidłowość ukształtowania stopy i pozwala na wczesne wykrycie wad postawy u dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas badania fizjoterapeuta obserwuje ustawienie stóp, oraz ułożenie kolan. Dzięki jego wynikowi możliwy jest indywidualny dobór wkładek.