Ludzka stopa składa się z kości otoczonych mięśniami, ścięgnami, jak również żyłami, tętnicami czy nerwami. Aby móc prawidłowo funkcjonować należy odpowiednio dbać o tę część ciała. Niekiedy jednak zły tryb życia, niedopasowane obuwie czy nadmierne zmęczenie powoduje różnego rodzaju deformacje i zaburzenia. Jednym z nich jest tzw. ostroga piętowa. Czym ona jest? Jakie można wyróżnić przyczyny jej powstawania? W jaki sposób się objawia? Jak leczyć tego rodzaju dysfunkcję? Czy i jakie wkładki ortopedyczne pomogą w walce ze schorzeniem?
Czym jest ostroga piętowa?
Ostroga piętowa to pewnego rodzaju zmiana guza piętowego, jak również towarzyszące jej zapalenie rozcięgna podeszwowego. Taki stan powoduje deformacje kości, jak również w wielu przypadkach widoczną, patologiczną narośl. Wyczuwalna ona może być na podeszwowej stronie stopy pomiędzy kośćmi tej części nogi. Uczucie bólu oraz pewnych nieprawidłowości może również promieniować na dalsze części ciała, powodując nie tylko ból, ale również trudności z chodzeniem czy poruszaniem nogą.
Jak zatem rozpoznać tę dolegliwość? Kiedy możemy spodziewać się tego rodzaju deformacji? Jakie są główne przyczyny powstania ostrogi piętowej?
Przyczyny ostrogi piętowej
Podłożem pojawienia się tego rodzaju zaburzenia może okazać się wiele czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Jednak najczęściej spotykane są te, które zależą od nas samych. Ostroga bowiem jest wynikiem zmian zwyrodnieniowych oraz w dużej mierze niedopatrzeniem samych pacjentów. Wśród znanych przyczyn powstawania bolesnej zmiany można wyróżnić:
- różnego rodzaju urazy w obrębie dolnych kończyn – złamania kości, nadciągnięcia lub zerwania więzadeł, itp.,
- niepoprawna higiena pracy – długotrwałe przebywanie na nogach, ciągłe stanie, przyjmowanie złej pozycji,
- nadwaga, która powoduje nadmierny nacisk na dolne partie ciała w tym pięty,
- źle dobrane obuwie – zbyt ciasne, za duże, częste noszenie tzw. japonek,
- regularne oraz zbyt mocne uprawianie sportu, w którym głównie wykorzystywane są nogi np. bieganie – w szczególności po twardej nawierzchni,
- choroby współtowarzyszące, które wpływają na postawę, funkcję transportową człowieka, powodują różnego rodzaju przykurcze, itp.,
Z powyższych danych wynika, że w wielu przypadkach możliwe jest zapobiegnięcie deformacji kości piętowej, a sam problem pojawia się przez naszą nieuwagę. Zmiany tworzące się na stopach mogą występować pojedynczo lub obustronnie, atakując obydwie pięty jednocześnie.
Objawy ostrogi piętowej
Rozwijających się deformacji w stopie raczej nikt nie jest w stanie pominąć, ponieważ dają one wyraźnie objawy bólowe. Jednak tego rodzaju odczucia mogą być mylone z innymi schorzeniami. Jak zatem rozpoznać tego rodzaju zaburzenie? Jakie symptomy towarzyszą powstałym ostrogom piętowym?
Ból powstający przy ostrodze piętowej najbardziej wyczuwalny jest przy chodzeniu. Najmocniejsze dolegliwości daje z rana oraz po dłuższym chodzeniu. Schorzenie, które występuje już dłuższy okres, z czasem nie przestaje boleć nawet podczas siedzenia, leżenia czy odpoczynku. Charakterystycznym odczuciem jest również dyskomfort i cierpienie podczas unoszenia palców.
Jak leczyć ostrogę piętową?
- leczenie farmakologiczne – ostrzykiwanie, podawanie leków sterydowych i niesterydowych,
- smarowanie pięty oraz rozcięgna różnego rodzaju maściami,
- ćwiczenia podeszwowej części stopy, uciskanie,
- zabiegi fizykoterapeutyczne – z wykorzystaniem nowych technologii,
- zamiana diety i trybu życia, itp.
Fizjoterapia w leczeniu ostrogi piętowej
Wkładki ortopedyczne w walce z ostroga piętową
Zakres usług
Konsultacje fizjoterapeutyczne i leczenie w zakresie:
Zespołów bólowych narządu ruchu
Cywilizacyjne zmiany, zmniejszenie poziomu aktywności oraz siedzący tryb pracy wpływają na występowanie zespołów bólowych narządu ruchu. Najczęstsze z nich to: bóle pleców, bóle ramion, bóle kręgosłupa. Zabiegi fizjoterapeutyczne pozwolą je szybko i bezpiecznie wyeliminować.
Dysfunkcji narządu ruchu
Sport oraz aktywności fizyczne mogą wpływać na pojawienie się kontuzji. Wczesna i ciągła fizjoterapia, którą zajmie się doświadczony fizjoterapeuta sportowy, przyśpieszy powrót do zdrowia oraz zmniejszy ryzyko powtórnych urazów.
Rehabilitacji ortopedycznej
Stan po zabiegach ortopedycznych wymaga fizjoterapii. Proces rehabilitacji jest naturalną kontynuacją leczenia w zakresie chirurgii kostno-stawowej
Rehabilitacji reumatologicznej
Choroby reumatyczne, autoagresywne wymagają kompleksowego leczenia internistycznego. Uzupełnieniem leczenia podstawowego jest fizjoterapia działająca przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, co umożliwia poprawę funkcji i motoryki.
Zaopatrzenia ortopedycznego i rehabilitacyjnego
W przypadku zdiagnozowania konieczności korzystania z określonego wyrobu medycznego fizjoterapeuta może wystawić odpowiednie zlecenie. Refundacja wyrobów medycznych przysługuje każdemu ubezpieczonemu, jednorazowo na określony czas.
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Zmiany zwyrodnieniowe mogą dotyczyć jednego lub kilku stawów. Konsekwentne leczenie fizjoterapeutyczne zmniejsza dolegliwości bólowe, poprawia funkcje i możliwości ruchowe.
Wydawanie zaświadczeń i opinii specjalistycznych
Badania:
Badanie funkcjonalne narządu ruchu
Badanie funkcjonalne wykonujemy w celach diagnostycznych oraz terapeutycznych. Na jego podstawie fizjoterapeuta zaplanuje proces leczenia rehabilitacyjnego.
Badanie podoskopii komputerowej stóp i indywidualny dobór wkładek ortopedycznych
Komputerowe badanie stóp pokazuje, jak rozmieszczone są naciski na podeszwowej stronie stopy. Pozwala precyzyjnie określić nieprawidłowości w budowie stopy, a następnie dobrać najlepszą metodę leczenia fizjoterapeutycznego. Objawami niepokojącymi, mogącymi mieć związek ze schorzeniami stóp, które koniecznie należy skonsultować ze specjalistą fizjoterapii w Krakowie, są m.in.: bóle w okolicy stawu skokowego, bóle stóp, paluch koślawy, ostroga piętowa, płaskostopie poprzeczne i podłużne, palce szponiaste i młoteczkowate, bóle w obrębie bioder, kolan i kręgosłupa, częste kontuzje stopy i stawu skokowego. Podoskopia komputerowa stóp ocenia prawidłowość ukształtowania stopy i pozwala na wczesne wykrycie wad postawy u dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas badania fizjoterapeuta obserwuje ustawienie stóp, oraz ułożenie kolan. Dzięki jego wynikowi możliwy jest indywidualny dobór wkładek.