Staw kolanowy należy do jednego z największych stawów w ciele człowieka, który umożliwia nam poruszanie się. Poza tym w kolanie znajdują się dwie łąkotki, które pełnią w kolanie funkcje amortyzacyjną. Za wykonywanie ciągłego i płynnego ruchu kolanami odpowiada natomiast płyn znajdujący się w kaletkach maziowych.
Ból kolana towarzyszy osobom w każdym wieku i spowodowany może być różnymi czynnikami. Dlatego, aby dokładnie dowiedzieć się, co jest przyczyną naszego bólu powinniśmy się udać na konsultacje do specjalisty fizjoterapii.
Rodzaje bólu kolana, które warto znać
Przede wszystkim ból kolana przy podstawowych czynnościach takich jak bieganie, zginanie, chodzenie, klękanie oraz kucanie. Są to najbardziej znane i występujące pod powszechną postacią schorzenia.
Ciekawszymi wariantami są bóle nocne oraz podczas spoczynku. Ten drugi może mieć wynikać z nadmiernej eksploatacji kości, mięśni i stawów. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy źle dopasujemy trening fizyczny lub nadmiernie obciążymy nasze stawy. Bóle nocne bywają sygnałem reumatoidalnego zapalenia stawów. Jest to choroba, w której organizm niszczy własne tkanki. Zazwyczaj ból występuje systematycznie i jest w stanie obejmować wszystkie stawy.
Kolejnymi rodzajami bólu są bóle dotyczące bocznej i tylnej części kolana. Przyczyną bólu tylnej części zazwyczaj jest zapalenie mięśnia podkolanowego, a w bocznej podrażnienia tkanki w okolicy nadkłykcia bocznego.
Nigdy nie bagatelizuj urazu kolana!
Jak wiadomo jakikolwiek uraz kolana może ciągnąć za sobą dużą ilość nieprzyjemnych następstw. Na urazy najbardziej narażone są osoby aktywne fizycznie. Nie znaczy to oczywiście, że kontuzji nie może ulec osoba starsza lub osoba o niższej aktywności. Najczęściej uraz w obrębie kończyny dolnej dotyczy łąkotki oraz więzadła krzyżowego (przedniego – ACL i tylnego – PCL).
Największym błędem, które popełnia duża ilość osób to leczenie urazów domowymi sposobami. Niestety w takich sytuacjach może pomóc tylko i wyłącznie specjalista. Szybkie działanie po przebytym urazie może nas uchronić od dalszych konsekwencji, które niesie uszkodzenie struktur tworzących nasz staw.
Bardzo często pojawiającym się schorzeniem związanym z kolanem jest tzw. Kolano biegacza. Jest to najprościej w świecie, mówiąc przeciążenie pasma biodrowo-piszczelowego. Najczęściej tego typu uraz przytrafia się biegaczom, a jego przyczynami są m.in. zbyt długie treningi, za szybkie bieganie, zaniedbywanie odpoczynku oraz brak reakcji na odczuwane zmęczenie.
Jak zacząć leczyć kolano biegacza ? Jak wiadomo najważniejszą częścią w procesie powrotu do zdrowia będzie rehabilitacja. Powinna ona opierać się na terapii dobranej przez specjalistę fizjoterapii. W niektórych przypadkach leczenie wiąże się z podawaniem leku do stawu kolanowego, które ma na celu przyspieszyć powrót do zdrowia. Przydatne może być także skorzystanie z taśm do kinesiotapingu. Ważne jest to, aby kontrolować czas naszego bólu. Jeśli utrzymuje się on powyżej sześciu miesięcy, powinniśmy porozmawiać ze specjalistą o dalszym toku leczenia.
Uraz nie jest jednak jedyną przyczyną występujących w kolanie problemów, jest za to najprostszy do zdiagnozowania ponieważ najczęściej znamy konkretną przyczynę wywołującą dolegliwości. Warto również się pochylić nad innymi powodami występowania bólu kolan. Dla przykładu wszelkie problemy z kręgosłupem mogą mieć odzwierciedlenie właśnie w naszych kolanach. Rosnąca w kręgosłupie sztywność powoduje zmiany w biomechanice chodu, co bezpośrednio może wpływać na to jak pracują stawy kolanowe. Powtarzający się, nieprawidłowy wzorzec chodu może w konsekwencji prowadzić do zaburzeń w stawie, a nawet zmian zwyrodnieniowych.
Zmiany zwyrodnieniowe w kolanie są związane z degeneracją chrząstki stawowej. Jest ona bardzo ważna dla funkcjonowania stawu, zmniejszając tarcie powierzchni stawowych w trakcie ruchu. Dodatkowo pełni rolę amortyzującą, przenosi również obciążenia. Gdy w kolanie pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe, powierzchnie stawowe staja się odsłonięte, ścierając się nawzajem i prowadząc do szeregu konsekwencji. Chód staje się bolesny, a po czasie utrudnia nawet zwykłe funkcjonowanie prowadząc do konieczności wszczepienia endoprotezy kolana.
Rwa kulszowa poza typowymi objawami w kręgosłupie, może również objawiać się bólem w kolanach ze względu na przebieg włókien nerwowych w kończynach dolnych. Mogą być one połączone z mrowieniem lub uczuciem ciągnięcia.
Ból kręgosłupa - dolegliwości
Ból kręgosłupa wywołuje niepożądane i często nieprzyjemne dolegliwości, które warto znać, aby wiedzieć, jak im zapobiec.
- Stenoza kanału kręgowego – przyczyną tej dolegliwości są zmiany chorobę jak np. zwyrodnienie kręgosłupa, które połączone jest zwyrodnieniową chorobą stawów.
- Dyskopatia – jest chorobą zwyrodnieniową krążka międzykręgowego, jest najczęściej występującym schorzeniem kręgosłupa.
- Przepuklina jądra miażdżystego – przepuklina kręgosłupa lub wypadnięcie dysku, pierścień włóknisty ulega wówczas całkowitemu zerwaniu.
Ból kolana, a stan zapalny
Stan zapalny w kolanie może rozwinąć się w każdym z elementów kolana. Przyczyn może być wiele. Najczęściej jest on spowodowany nadmiernym przeciążeniem, przebytymi urazami lub nadmiernymi kilogramami. Przyczyną może być również inna rozwijająca się choroba w organizmie, np. dna moczanowa lub reumatoidalne zapalenie stawów.
Głównymi objawami, po których możemy rozpoznać rozwijający się stan zapalny to bez wątpienia obrzęk kolana, uczucie ciepłej skóry wokół kolana, ograniczenia w poruszaniu się, ból oraz zbieranie się nadmiernej ilości płynu w stawie kolanowym.
Sposób leczenia stanu zapalnego w kolanie, zależy przede wszystkim od miejsca, w którym występuje. Stan zapalny atakuje głównie kaletki maziowe oraz błony maziowe w stawie kolanowym. W obu przypadkach pierwszym etapem leczenia jest usunięcie nadmiaru płynu stawowego. Następnie odciążenie stawu oraz stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Dodatkowo można stosować również okłady chłodzące, w celu zmniejszania obrzęku.
Boreliozowe zapalenie stawów
Nieoczywistą przyczyną bólu stawów może być Boreliozowe zapalenie stawów. Jest to choroba, wywoływana przez bakterie przenoszone przez kleszcze podczas ukąszenia. Objawia się stanami zapalnymi w stawie. Staw staje się opuchnięty, boli oraz jest zaczerwieniony. Unikalną cechą boreliozowego zapalenia stawów jest to, że może ono przemieszczać się po naszym organizmie. Na początku zaczynamy odczuwać ból i dyskomfort w barku, a następnego dnia przechodzi on w inną część naszego ciała np. kolano. Warto dodać, że borelioza rzadko zajmuje drobne stawy, przeważnie atakuje duże stawy tj. staw kolanowy lub barkowy . Jeśli nie podejmiemy się odpowiedniej terapii – choroba może stać się przewlekła. Poznamy to po utrzymujących się objawach w tym samy miejscu przez dłuższy czas. Skutkiem występujących objawów mogą zostać nieodwracalne zmiany w stawach lub ich całkowite unieruchomienie. Jeśli chcemy rozpocząć leczenie, powinniśmy zacząć od bardzo skutecznej antybiotykoterapii. Gdy nasze zapalenie nie chce ustąpić i utrzymuje się przez kilka miesięcy, powinniśmy udać się do specjalisty.
Czy przy bólu kolana jest potrzebna diagnostyka i leczenie ?
Jak najbardziej jest potrzebna diagnostyka oraz leczenie. Trzeba przede wszystkim dowiedzieć się, z jakim rodzajem bólu kolana mamy do czynienia i czym jest on wywołany. Możemy znaleźć ich naprawdę wiele i mogą objawiać się pod różnymi postaciami. Warto też nie zaniedbywać tego obowiązku i niezwłocznie po przebytym urazie – udać się do specjalisty.
Do jakiego specjalisty się udać ? Do reumatologa, ortopedy czy może fizjoterapeuty ?
Każdy z nich będzie odgrywał ważną rolę w leczeniu naszej choroby. Jednak najlepszym wyborem będzie Specjalista fizjoterapii. Fizjoterapeuta pomoże nam we wszelkich bólach kolan – powstałych w wyniku przeciążenia, choroby zwyrodnieniowej lub wypadku. Dokładnie zdiagnozuje nasz problem, zaproponuje indywidualny tok leczenia. Natomiast jeśli zajdzie taka potrzeba – zleci wykonanie dodatkowych badań, aby poszerzyć diagnostykę i jeszcze skuteczniej pozbyć się bólu.
Czy warto umówić się na wizytę u specjalisty?
Oczywiście, że warto. Przede wszystkim tego schorzenia nie jesteśmy w stanie wyleczyć na własną rękę. Musimy zasięgnąć specjalistycznej pomocy. Specjalista fizjoterapii dobierze nam odpowiedni program leczenia oraz wyjaśni nam problem, który napotkaliśmy. Pomoże on też w doborze innych metod, którebędąmiały na celuzmniejszyćból, a następnie go wyeliminować. Dobierze też rehabilitację lub w ostateczności zleci wykonanie zabiegu. Naprawdę warto zadbać o siebie i swoje zdrowie. Nie bagatelizujmy nawet najmniejszego bólu!
Zakres usług
Konsultacje fizjoterapeutyczne i leczenie w zakresie:
Zespołów bólowych narządu ruchu
Cywilizacyjne zmiany, zmniejszenie poziomu aktywności oraz siedzący tryb pracy wpływają na występowanie zespołów bólowych narządu ruchu. Najczęstsze z nich to: bóle pleców, bóle ramion, bóle kręgosłupa. Zabiegi fizjoterapeutyczne pozwolą je szybko i bezpiecznie wyeliminować.
Dysfunkcji narządu ruchu
Sport oraz aktywności fizyczne mogą wpływać na pojawienie się kontuzji. Wczesna i ciągła fizjoterapia, którą zajmie się doświadczony fizjoterapeuta sportowy, przyśpieszy powrót do zdrowia oraz zmniejszy ryzyko powtórnych urazów.
Rehabilitacji ortopedycznej
Stan po zabiegach ortopedycznych wymaga fizjoterapii. Proces rehabilitacji jest naturalną kontynuacją leczenia w zakresie chirurgii kostno-stawowej
Rehabilitacji reumatologicznej
Choroby reumatyczne, autoagresywne wymagają kompleksowego leczenia internistycznego. Uzupełnieniem leczenia podstawowego jest fizjoterapia działająca przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, co umożliwia poprawę funkcji i motoryki.
Zaopatrzenia ortopedycznego i rehabilitacyjnego
W przypadku zdiagnozowania konieczności korzystania z określonego wyrobu medycznego fizjoterapeuta może wystawić odpowiednie zlecenie. Refundacja wyrobów medycznych przysługuje każdemu ubezpieczonemu, jednorazowo na określony czas.
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Zmiany zwyrodnieniowe mogą dotyczyć jednego lub kilku stawów. Konsekwentne leczenie fizjoterapeutyczne zmniejsza dolegliwości bólowe, poprawia funkcje i możliwości ruchowe.
Wydawanie zaświadczeń i opinii specjalistycznych
Badania:
Badanie funkcjonalne narządu ruchu
Badanie funkcjonalne wykonujemy w celach diagnostycznych oraz terapeutycznych. Na jego podstawie fizjoterapeuta zaplanuje proces leczenia rehabilitacyjnego.
Badanie podoskopii komputerowej stóp i indywidualny dobór wkładek ortopedycznych
Komputerowe badanie stóp pokazuje, jak rozmieszczone są naciski na podeszwowej stronie stopy. Pozwala precyzyjnie określić nieprawidłowości w budowie stopy, a następnie dobrać najlepszą metodę leczenia fizjoterapeutycznego. Objawami niepokojącymi, mogącymi mieć związek ze schorzeniami stóp, które koniecznie należy skonsultować ze specjalistą fizjoterapii w Krakowie, są m.in.: bóle w okolicy stawu skokowego, bóle stóp, paluch koślawy, ostroga piętowa, płaskostopie poprzeczne i podłużne, palce szponiaste i młoteczkowate, bóle w obrębie bioder, kolan i kręgosłupa, częste kontuzje stopy i stawu skokowego. Podoskopia komputerowa stóp ocenia prawidłowość ukształtowania stopy i pozwala na wczesne wykrycie wad postawy u dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas badania fizjoterapeuta obserwuje ustawienie stóp, oraz ułożenie kolan. Dzięki jego wynikowi możliwy jest indywidualny dobór wkładek.