Staw barkowy charakteryzuje się skomplikowaną budową. W jego skład wchodzi m.in. obojczyk, łopatki oraz kość ramienna. Otacza go rozbudowana torebka stawowa oraz bardzo duża ilość mięśni, które odpowiadają za wieloosiowy ruch. Biorąc pod uwagę fakt, iż bark jest najbardziej ruchomym stawem w ciele człowieka – jest też również najbardziej podatny na urazy. Uszkodzenie nawet jednego elementu wchodzącego w skład barku – prowadzi do unieruchomienia całego stawu.
Jak leczyć ból barku?
Najskuteczniejszym sposobem leczenia bólu barku jest rehabilitacja i fizjoterapia, podczas których wykonywane są zabiegi mające na celu złagodzenie bólu oraz powrót do normalnej sprawności.
Przed wizytą u specjalisty możemy doraźnie wspomóc się lekami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty.
Bardzo ważnym aspektem w leczeniu bólu barku jest jego regeneracja. Nie powinniśmy dodatkowo obciążać stawu barkowego. Dobrym rozwiązaniem może być orteza, która pomoże go nam ustabilizować i ograniczyć ruchy, które mogą przysparzać nam bólu. Orteza ma wpływ również na naszą postawę, dzięki czemu pomoże odciążyć mięśnie i zredukuje ich napięcie.
Rodzaje i przyczyny bólu barku
Przyczyny bólu barku dzielimy na dwie kategorie:
- funkcjonalne – powstające w chwili zaburzenia pracy mięśni
- strukturalne – wynikające ze złej budowy barku
Ból barku może być spowodowany różnymi czynnikami. Najczęściej występujące schorzenia stawu barkowego opisaliśmy poniżej.
Zespół ciasnoty podbarkowej i zapalenie ścięgien stożka rotatorów. Rozwija się najczęściej u sportowców, którzy wykonują dużo ruchów kończyną górną ponad głową (podrzucanie) np. u osób grających w tenisa. Może się on również pojawiać u osób, które długo pracują z rękami uniesionymi ku górze, np. osób pracujących na budowie. Zapalenie może powodować obrzęk i tkliwość w obrębie braku. Ból oraz sztywność barku objawia się przy podnoszeniu i opuszczaniu ramion. Na początku zwyrodnienia ból może być łagodny, jednakże z czasem powoduje nieodwracalne zmiany w naszym układzie ruchu.
Ból barku podczas biegania inaczej zwany jest kolką barkową. Spowodowana jest ona najczęściej złą postawą podczas biegania – przykurczonymi mięśniami klatki piersiowej przy jednoczesnym osłabieniu mięśni grzbietowych oraz zbyt wysoko uniesionymi kończynami górnymi. Kolka barkowa objawia się bólem po długotrwałym biegu – przede wszystkich podczas spania na boku oraz wznoszenia kończyn za siebie.
Bark pływaka znany również jako zespół bolesnego barku pływaka. Na samym początku warto stwierdzić, że nie jest to choroba dotycząca jedynie sportowców regularnie pływających. Przyczyną tego urazu są powtarzalne ruchy, które porównywane są do ruchów jakie wykonuje sportowiec przepływający basen klasycznym stylem pływackim – kraulem. Ciągłe powtarzanie tych samych manewrów powoduje przeciążenie barku, które może skończyć się rozciągnięciem torebki stawowej. A następnie zwichnięciem stawu. Ból przy barku pływaka pojawia się zazwyczaj podczas wyrzutu ręki ku górze.
Zapalenie stawu barkowego, najczęściej jest konsekwencją nagłego urazu, bądź przebytej operacji. Do przyczyn schorzenia mogą należeć również choroby jelit, łuszczycowe zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, zakażenie bakteriami lub wirusami podczas chorób zakaźnych, czy zaburzenia układu odpornościowego. Zapalenie barku może być ostre, łagodne, bądź przerodzić się w zapalenie przewlekłe.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić z bólem barku?
Z bólem barku powinniśmy udać się w pierwszej kolejności do Specjalisty fizjoterapii. Głównie dlatego, że jest w stanie zdiagnozować przyczynę bólu barku zarówno po przebytych urazach, jak i podczas bólu spowodowanego stanem zapalnym. W sytuacji, gdy potrzebne jest rozszerzenie diagnostyki – skieruję do innego specjalisty lub zleci wykonanie dodatkowych badań, które będą kluczowe przy wyborze prawidłowej formy leczenia.
Jakie badania wykonać przy bólu barku?
Kiedy pojawia się ból barku nie można się obejść bez kontaktu ze specjalistą fizjoterapii, który wykona badanie kliniczne i funkcjonalne. Przed wszelkimi zaawansowanymi badaniami specjalista fizjoterapii ocenia nasze funkcje ruchowe poszczególnych stawów i przeprowadza z nami dokładny wywiad. Po wstępnym badaniu w razie potrzeby zaleca pacjentowi rozszerzenie badań . Badania dodatkowe jakie mogą nam zostać zasugerowane to badania obrazowe. Wykonywane jest w przypadku zmian zwyrodnieniowych, bądź bezpośrednio po urazie barku. Natomiast USG oraz rezonans może zostać zlecony, jeśli specjalista chce ocenić inne elementy stawu tj. ścięgna lub mięśnie. Kolejnym badaniem obrazowym może być tomografia komputerowa, która doskonale pokaże struktury kostne naszego ciała.
Fizjoterapia przy bólu barku
Leczenie fizjoterapeutyczne jest nieodłącznym elementem powrotu do zdrowia. Na samym początku rehabilitacji zleca się przede wszystkim ćwiczenia rozciągające, które pomagają w zmniejszeniu uczucia sztywności i zapobiegają przykurczom. Następnie małymi krokami wprowadza się kolejne dostępne metody rehabilitacji, które bez wątpienia przynoszą ulgę i prowadzą do całkowitego pozbycia się bólu, przy jednoczesnym zwiększeniu ruchomości kończyny.
Jeśli dokucza Ci ból barku – daj sobie szansę na poprawę jakości życia i umów się do Specjalisty fizjoterapii, który pomoże Ci znaleźć przyczynę Twojego bólu i powrócić do całkowitej sprawności !
Zakres usług
Konsultacje fizjoterapeutyczne i leczenie w zakresie:
Zespołów bólowych narządu ruchu
Cywilizacyjne zmiany, zmniejszenie poziomu aktywności oraz siedzący tryb pracy wpływają na występowanie zespołów bólowych narządu ruchu. Najczęstsze z nich to: bóle pleców, bóle ramion, bóle kręgosłupa. Zabiegi fizjoterapeutyczne pozwolą je szybko i bezpiecznie wyeliminować.
Dysfunkcji narządu ruchu
Sport oraz aktywności fizyczne mogą wpływać na pojawienie się kontuzji. Wczesna i ciągła fizjoterapia, którą zajmie się doświadczony fizjoterapeuta sportowy, przyśpieszy powrót do zdrowia oraz zmniejszy ryzyko powtórnych urazów.
Rehabilitacji ortopedycznej
Stan po zabiegach ortopedycznych wymaga fizjoterapii. Proces rehabilitacji jest naturalną kontynuacją leczenia w zakresie chirurgii kostno-stawowej
Rehabilitacji reumatologicznej
Choroby reumatyczne, autoagresywne wymagają kompleksowego leczenia internistycznego. Uzupełnieniem leczenia podstawowego jest fizjoterapia działająca przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, co umożliwia poprawę funkcji i motoryki.
Zaopatrzenia ortopedycznego i rehabilitacyjnego
W przypadku zdiagnozowania konieczności korzystania z określonego wyrobu medycznego fizjoterapeuta może wystawić odpowiednie zlecenie. Refundacja wyrobów medycznych przysługuje każdemu ubezpieczonemu, jednorazowo na określony czas.
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Zmiany zwyrodnieniowe mogą dotyczyć jednego lub kilku stawów. Konsekwentne leczenie fizjoterapeutyczne zmniejsza dolegliwości bólowe, poprawia funkcje i możliwości ruchowe.
Wydawanie zaświadczeń i opinii specjalistycznych
Badania:
Badanie funkcjonalne narządu ruchu
Badanie funkcjonalne wykonujemy w celach diagnostycznych oraz terapeutycznych. Na jego podstawie fizjoterapeuta zaplanuje proces leczenia rehabilitacyjnego.
Badanie podoskopii komputerowej stóp i indywidualny dobór wkładek ortopedycznych
Komputerowe badanie stóp pokazuje, jak rozmieszczone są naciski na podeszwowej stronie stopy. Pozwala precyzyjnie określić nieprawidłowości w budowie stopy, a następnie dobrać najlepszą metodę leczenia fizjoterapeutycznego. Objawami niepokojącymi, mogącymi mieć związek ze schorzeniami stóp, które koniecznie należy skonsultować ze specjalistą fizjoterapii w Krakowie, są m.in.: bóle w okolicy stawu skokowego, bóle stóp, paluch koślawy, ostroga piętowa, płaskostopie poprzeczne i podłużne, palce szponiaste i młoteczkowate, bóle w obrębie bioder, kolan i kręgosłupa, częste kontuzje stopy i stawu skokowego. Podoskopia komputerowa stóp ocenia prawidłowość ukształtowania stopy i pozwala na wczesne wykrycie wad postawy u dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas badania fizjoterapeuta obserwuje ustawienie stóp, oraz ułożenie kolan. Dzięki jego wynikowi możliwy jest indywidualny dobór wkładek.