Płaskostopie występuje u dzieci od momentu narodzin i jest nazywane płaskostopiem fizjologicznym. Ten rodzaj płaskostopia powinien zanikać wraz z rozwojem dziecka. Jeśli u dziecka w wieku przedszkolnym dalej będzie zauważalne płaskostopie – należy jak najszybciej skontaktować się ze Specjalistą Fizjoterapii.
Na czym polega płaskostopie?
Płaskostopie to rodzaj deformacji, która objawia się obniżeniem wysklepienia stopy lub całkowitym jego zanikiem. Zdrowa stopa nie dotyka ziemi całą swoją powierzchnią, a jedynie odciskami palców, piętą oraz przednią częścią stopy. W następstwie złej pracy mięśni i wiązadeł stopa przyjmuje nieprawidłową pozycję, co może powodować jej deformację, a także problemy z chodzeniem.
Jakie przyczyny może mieć płaskostopie u dziecka?
Płaska stopa u niemowlaków to rzecz normalna. Po urodzeniu mięśnie stopy są słabe, wiązadła wiotkie, a podeszwę stopy pokrywa gruba poduszka tłuszczowa. Jednak wraz z prawidłowym rozwojem malucha wygląd podeszwy stopy ulega zmianie. Po jej wewnętrznej stronie wykształca się charakterystyczny łuk biegnący od dużego palucha do pięty. Aby stopa dziecka mogła rozwijać się prawidłowo jej mięśnie powinny pracować. Nic nie powinno ograniczać swobody poruszania palcami przez malucha. Czasami zbyt ciasno założone buty, śpioszki, czy skarpetki mogą znacznie przyczynić się do rozwoju płaskostopia. Przyczyną płaskiej stopy może być również nadwaga, kiedy przeciążone nadmiarem tkanki tłuszczowej stopy – deformują się. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że płaskostopia częściej doświadczają dzieci, które nosiły źle dobrane obuwie, a zwłaszcza uczyły się chodzić w nieodpowiednich dla nich butach.
Jak leczyć płaskostopie u dziecka?
Pierwszym krokiem w walce z płaskostopiem u dziecka jest udanie się do specjalisty w dziedzinie fizjoterapii, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę , przekaże informację o dalszym postępowaniu i zaproponuje dostosowaną pod pacjenta formę leczenia. Najważniejszym aspektem leczenia jest niewątpliwie rehabilitacja z wykorzystaniem odpowiednich ćwiczeń, wspomagana odpowiednio dobranymi wkładkami ortopedycznymi.
Jakie wkładki na płaskostopie u dziecka należy stosować?
Wkładki powinny być dobrane przez specjalistę i warto kupować je wyłącznie w renomowanych sklepach ortopedycznych. Fizjoterapeuci korzystają często ze specjalistycznego sprzętu umożliwiającego właściwą ocenę kształtu stopy i służące do pomiaru rozkładu nacisku stopy na podłoże. Na podstawie wyniku badania przepisują odpowiednie wkładki. U dzieci często mają zastosowanie wkładki supinujące typu klinowego wspomagające prawidłowe kształtowanie stóp dziecka i korygujace koślawe piety, a także wkładki supinujące typu korytkowego które osadzają i profilują tyłostopie oraz śródstopie – wspomagając prawidłowe kształtowanie się sklepienia podłużnego i poprzecznego stopy. Stopy fizjologicznie różnią się, dlatego nie należy zakładać, że obie będą miały identyczną wadę o równym stopniu zaawansowania. Aby stwierdzić stopień zaawansowania wady należy w pierwszej kolejności wykonać komputerowe badanie stóp, które zazwyczaj jest poprzedzone dokładną obserwacją sylwetki i badaniem manualnym stopy oraz stawu skokowego – dopiero wtedy można indywidualnie dobrać wkładki.
Jakie są ćwiczenia na płaskostopie u dziecka
Niezwykle ważnym elementem terapii są ćwiczenia. Nie tylko wzmacniają stawy i mięśnie stóp, ale również uczą prawidłowej postawy.
Płaskostopie u dzieci to niestety coraz częstszy problem. Lecz wcześnie postawiona diagnoza oraz konsekwentne działanie pozwala na całkowite wyleczenie wady. Jeśli u Twojego dziecka pojawiły się niepokojące sygnały mogące świadczyć o płaskostopiu, nie czekaj i umów się na wizytę z naszym specjalistą. Zapraszamy do odwiedzenia naszego gabinetu !
Zakres usług
Konsultacje fizjoterapeutyczne i leczenie w zakresie:
Zespołów bólowych narządu ruchu
Cywilizacyjne zmiany, zmniejszenie poziomu aktywności oraz siedzący tryb pracy wpływają na występowanie zespołów bólowych narządu ruchu. Najczęstsze z nich to: bóle pleców, bóle ramion, bóle kręgosłupa. Zabiegi fizjoterapeutyczne pozwolą je szybko i bezpiecznie wyeliminować.
Dysfunkcji narządu ruchu
Sport oraz aktywności fizyczne mogą wpływać na pojawienie się kontuzji. Wczesna i ciągła fizjoterapia, którą zajmie się doświadczony fizjoterapeuta sportowy, przyśpieszy powrót do zdrowia oraz zmniejszy ryzyko powtórnych urazów.
Rehabilitacji ortopedycznej
Stan po zabiegach ortopedycznych wymaga fizjoterapii. Proces rehabilitacji jest naturalną kontynuacją leczenia w zakresie chirurgii kostno-stawowej
Rehabilitacji reumatologicznej
Choroby reumatyczne, autoagresywne wymagają kompleksowego leczenia internistycznego. Uzupełnieniem leczenia podstawowego jest fizjoterapia działająca przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, co umożliwia poprawę funkcji i motoryki.
Zaopatrzenia ortopedycznego i rehabilitacyjnego
W przypadku zdiagnozowania konieczności korzystania z określonego wyrobu medycznego fizjoterapeuta może wystawić odpowiednie zlecenie. Refundacja wyrobów medycznych przysługuje każdemu ubezpieczonemu, jednorazowo na określony czas.
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Zmiany zwyrodnieniowe mogą dotyczyć jednego lub kilku stawów. Konsekwentne leczenie fizjoterapeutyczne zmniejsza dolegliwości bólowe, poprawia funkcje i możliwości ruchowe.
Wydawanie zaświadczeń i opinii specjalistycznych
Badania:
Badanie funkcjonalne narządu ruchu
Badanie funkcjonalne wykonujemy w celach diagnostycznych oraz terapeutycznych. Na jego podstawie fizjoterapeuta zaplanuje proces leczenia rehabilitacyjnego.
Badanie podoskopii komputerowej stóp i indywidualny dobór wkładek ortopedycznych
Komputerowe badanie stóp pokazuje, jak rozmieszczone są naciski na podeszwowej stronie stopy. Pozwala precyzyjnie określić nieprawidłowości w budowie stopy, a następnie dobrać najlepszą metodę leczenia fizjoterapeutycznego. Objawami niepokojącymi, mogącymi mieć związek ze schorzeniami stóp, które koniecznie należy skonsultować ze specjalistą fizjoterapii w Krakowie, są m.in.: bóle w okolicy stawu skokowego, bóle stóp, paluch koślawy, ostroga piętowa, płaskostopie poprzeczne i podłużne, palce szponiaste i młoteczkowate, bóle w obrębie bioder, kolan i kręgosłupa, częste kontuzje stopy i stawu skokowego. Podoskopia komputerowa stóp ocenia prawidłowość ukształtowania stopy i pozwala na wczesne wykrycie wad postawy u dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas badania fizjoterapeuta obserwuje ustawienie stóp, oraz ułożenie kolan. Dzięki jego wynikowi możliwy jest indywidualny dobór wkładek.