Nadgarstek to skomplikowana struktura łącząca przedramię i dłoń. Dzięki budowie składającej się z wielu drobnych stawów zapewnia ruchomość w wielu kierunkach. Jednak głównym stawem pełniącym największą rolę jest staw promieniowo – nadgarstkowy. W okolicy nadgarstka przebiega również wiele mięśni odpowiedzialnych za precyzje ruchów i bardzo istotne nerwy – w tym nerw pośrodkowy, który odpowiada za jedną z częściej pojawiających się dolegliwości tej okolicy – cieśń nadgarstka.
Z pozoru delikatny ból nadgarstka szybko może zamienić się w przewlekłą dolegliwość, przysparzającą wiele bólu podczas najmniejszych czynności, co w znacznej mierze może utrudniać funkcjonowanie. Przypadłość ta może spotkać człowieka w każdym wieku. Delikatna struktura nadgarstka każdego dnia nastawiona jest na wielkie ryzyko.
Fizjoterapia w bólu nadgarstka
Leczenie przez Specjalistę fizjoterapii przyniesie niewątpliwie zaskakujące efekty. W terapii wykorzystuje się różne techniki tj. masaże wodne, laseroterapię lub elektroterapię. Dodatkowo mogą być zastosowane specjalistyczne metody leczenia tj. Kinezyterapia. Warto dodać, że fizjoterapia jest również najlepszym sposobem profilaktyki. Rehabilitacja bez wątpienia zmniejszy dolegliwości bólowe oraz pomoże przy powrocie do pełnej sprawności.
Rodzaje bólu nadgarstka
Jako, że nadgarstek ma złożoną budowę, w skład którego wchodzą drobne kości i mięśnie, ścięgna i nerwy – możemy wyróżnić wiele rodzajów bólu nadgarstka. Każda dolegliwość charakteryzuje się innymi objawami, a ich wczesne wykrycie prognozuje szanse na wyleczenie. Umiejscowienie bólu pozwala przybliżyć źródło dolegliwości.
Ból nadgarstka po zewnętrznej stronie najczęściej związany jest z dolegliwością nazwaną nadgarstkiem tenisisty. Jest to dolegliwość spowodowana przeciążeniem ścięgien mięśni. Dochodzi do tego w wyniku wielu przeciążeń, mikro-urazów, napięć i naprężenia w trakcie intensywnej pracy. Na skutek tego prowadzi to do przewlekłego stanu zapalnego. Nadgarstek tenisisty traktowany jest często jako choroba zawodowa masażystów, stomatologów i ortopedów, a także ślusarzy czy elektryków. Schorzenie dotyka najczęściej osoby pomiędzy 30. a 60. rokiem życia.
Bólu nadgarstka promieniującego do łokcia nie powinno się bagatelizować, ponieważ objawy szybko postępują. Spowodowany jest najczęściej tzw. Cieśnią nadgarstka. Jest to zespół objawów spowodowany uciskiem na nerw pośrodkowy przez otaczające go struktury; mięśnie ,elementy kostne, zwapnienia, blizny itp. Zmiany zachodzące w nerwie mogą być nieodwracalne. Charakterystycznymi objawami cieśni nadgarstka jest mrowienie i drętwienie palców, zmniejszona siła chwytu czy zaburzenie czucia na opuszkach palców. Ból najsilniej objawia się w nocy. Potocznie nazywa się ją chorobą zawodową pracowników biurowych. Największą grupę ryzyka stanowią wiec osoby codziennie wykonujące prace przy komputerze. Zespół cieśni nadgarstka może występować w jednej lub w obu rękach jednocześnie.
Ból pojawiający się przy zginaniu nadgarstka może świadczyć o poważnym uszkodzeniu mięśni lub nawet złamaniu, czy zwichnięciu nadgarstka! Dyskomfort ten natychmiast powinien być zgłoszony do specjalisty, który zleci wykonanie odpowiednich badań.
Ból nadgarstka przy rotacji najczęściej towarzyszy sportowcom i osobom aktywnym fizycznie. Dolegliwości bólowe nasila bowiem rotacja ramienia. Nawet niewielki ruch ręką może wywołać nieprzyjemne uczucie po stronie łokciowej, a niekiedy nawet odgłos trzaskania/kliknięcia. Przyczyną najczęściej jest uszkodzenie kompleksu chrząstki trójkątnej.
Ból w okolicy nadgarstka, ujawniający się po upadku może również świadczyć o kontuzji. Najczęściej jest to stłuczenie, zwichniecie lub złamanie. Upadając najczęściej mimowolnie asekurujemy się dłońmi. W wyniku niewielkiego urazu powstają niegroźne siniaki. Pojawiająca się opuchlizna to jednak znak, że urazem powinien zająć się lekarz. Przed udzieleniem pomocy najlepiej unieruchomić nadgarstek.
Ból nadgarstka od myszki jest nazywany często chorobą cywilizacyjną, gdyż dotyka coraz młodsze pokolenia. Problem dotyczy nie tylko pracy biurowej ale coraz częściej dzieci, które zbyt dużo czasu spędzają przy komputerze. Dyskomfort pojawiający się w wyniku długiego siedzenia przed komputerem również świadczy o zespole cieśni nadgarstka. I koniecznie trzeba skonsultować go ze specjalistą. Ból z czasem może promieniować dalej, prowadząc do utraty czucia w opuszkach palców lub problemu ze ściśnięciem dłoni w pięść. Do dobrych praktyk profilaktycznych należy używanie odpowiedniego sprzętu – w tym ergonomicznych myszek lub podkładek z oparciem na nadgarstek.
Przyczyny bólu nadgarstka
Do najczęstszych schorzeń związanych z bólem nadgarstka należą:
Choroba De Quervaina. To silne zapalenie ścięgna mięśnia odwodziciela długiego kciuka i prostownika krótkiego kciuka. Objawem jest silny ból w nadgarstku i kciuku, a często też do chodzi do zaczerwienienia i obrzęku. Poza tym sprawność ręki podczas choroby jest osłabiona. Przyczyną choroby jest zwykle przeciążenie ręki oraz przewlekłe urazy.
Ból nadgarstka po złamaniu kości łódeczkowatej, do którego dochodzi najczęściej podczas upadku w tzw. podparciu. Złamania kości łódeczkowatej zdarzają się bardzo często i głównie występują u osób młodych i aktywnych. W przypadku złamania bez przemieszczenia kostnego wystarczy, aby kończyna była unieruchomiona w ortezie. Złamanie wieloodłamowe jest wskazaniem do leczenia operacyjnego.
Ganglion to niegroźna zmiana jaką jest galaretowata torbiel w okolicy nadgarstka, którą wypełnia płyn. Zmiana ta może okresowo zmniejszać się lub zwiększać obniżając tym samym siłę mięśni nadgarstka. Za powstawanie ganglionu odpowiadają mikro-urazy, przeciążenia lub stany zapalne. Do przyczyn możemy zaliczyć również nadmierną produkcję płynu stawowego wewnątrz stawu. Ganglion może powodować szereg objawów w zależności od jego umiejscowienia np. drętwienie w przypadku zespołu cieśni nadgarstka
Ból w nadgarstku może pojawić się również podczas chorób stawów tj. stany zapalne oraz zmiany reumatoidalne i zwyrodnieniowe stawów. Do głównych przyczyn występowania zaliczamy czynniki zawodowe, zaburzenia w budowie stawów, osłabienie mięśni w okolicach stawu oraz uprawianie sportów.
Do urazów nadgarstka dochodzi głównie na skutek upadków na dłoń, przypadkowego wykręcenia lub niefortunnego podparcia się. Przeciążenie nadgarstka wiąże się przede wszystkim ze zbyt długą pracą, podczas której przez cały ten czas intensywnie pracujemy rękami np. podczas pracy przy komputerze.
Do zapalenia nadgarstka dochodzi w momencie, kiedy nadgarstek jest zbyt długo narażony na obciążenia – wystarczy codzienne wykonywanie tych samych czynności. Do przyczyn w tym wypadku możemy również zaliczyć drobne urazy.
Jakie badanie wykonać?
W diagnostyce bólu Specjalista Fizjoterapii przeprowadzi badanie fizykalne oraz szereg testów, które pomogą wstępnie określić przyczynę dolegliwości i ukierunkować leczenie.
Na początku najlepiej udać się do Specjalisty w dziedzinie Fizjoterapii. Po wykonaniu podstawowych badaniach Specjalista może zakwalifikować nas do dalszego leczenia. W przypadku, gdy podstawowe badania nie będą wystarczające – zostaniemy skierowani na inne badania.
Często użytecznymi badaniami są badanie elektromiograficzne, RTG, USG, tomografia komputerowa i w niektórych przypadkach MRI, czyli rezonans magnetyczny.
Niezależnie od rodzaju i przyczyny bólu – jakikolwiek dyskomfort jest sygnałem naszego ciała o przeciążeniu. Ignorowanie objawów może doprowadzić do nieodwracalnych i, co najgorsze- postępujących zmian. Najlepszym rozwiązaniem jest więc jak najszybsze zgłoszenie się do specjalisty i wspólne przeciwdziałanie bólowi!
Zakres usług
Konsultacje fizjoterapeutyczne i leczenie w zakresie:
Zespołów bólowych narządu ruchu
Cywilizacyjne zmiany, zmniejszenie poziomu aktywności oraz siedzący tryb pracy wpływają na występowanie zespołów bólowych narządu ruchu. Najczęstsze z nich to: bóle pleców, bóle ramion, bóle kręgosłupa. Zabiegi fizjoterapeutyczne pozwolą je szybko i bezpiecznie wyeliminować.
Dysfunkcji narządu ruchu
Sport oraz aktywności fizyczne mogą wpływać na pojawienie się kontuzji. Wczesna i ciągła fizjoterapia, którą zajmie się doświadczony fizjoterapeuta sportowy, przyśpieszy powrót do zdrowia oraz zmniejszy ryzyko powtórnych urazów.
Rehabilitacji ortopedycznej
Stan po zabiegach ortopedycznych wymaga fizjoterapii. Proces rehabilitacji jest naturalną kontynuacją leczenia w zakresie chirurgii kostno-stawowej
Rehabilitacji reumatologicznej
Choroby reumatyczne, autoagresywne wymagają kompleksowego leczenia internistycznego. Uzupełnieniem leczenia podstawowego jest fizjoterapia działająca przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, co umożliwia poprawę funkcji i motoryki.
Zaopatrzenia ortopedycznego i rehabilitacyjnego
W przypadku zdiagnozowania konieczności korzystania z określonego wyrobu medycznego fizjoterapeuta może wystawić odpowiednie zlecenie. Refundacja wyrobów medycznych przysługuje każdemu ubezpieczonemu, jednorazowo na określony czas.
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Zmiany zwyrodnieniowe mogą dotyczyć jednego lub kilku stawów. Konsekwentne leczenie fizjoterapeutyczne zmniejsza dolegliwości bólowe, poprawia funkcje i możliwości ruchowe.
Wydawanie zaświadczeń i opinii specjalistycznych
Badania:
Badanie funkcjonalne narządu ruchu
Badanie funkcjonalne wykonujemy w celach diagnostycznych oraz terapeutycznych. Na jego podstawie fizjoterapeuta zaplanuje proces leczenia rehabilitacyjnego.
Badanie podoskopii komputerowej stóp i indywidualny dobór wkładek ortopedycznych
Komputerowe badanie stóp pokazuje, jak rozmieszczone są naciski na podeszwowej stronie stopy. Pozwala precyzyjnie określić nieprawidłowości w budowie stopy, a następnie dobrać najlepszą metodę leczenia fizjoterapeutycznego. Objawami niepokojącymi, mogącymi mieć związek ze schorzeniami stóp, które koniecznie należy skonsultować ze specjalistą fizjoterapii w Krakowie, są m.in.: bóle w okolicy stawu skokowego, bóle stóp, paluch koślawy, ostroga piętowa, płaskostopie poprzeczne i podłużne, palce szponiaste i młoteczkowate, bóle w obrębie bioder, kolan i kręgosłupa, częste kontuzje stopy i stawu skokowego. Podoskopia komputerowa stóp ocenia prawidłowość ukształtowania stopy i pozwala na wczesne wykrycie wad postawy u dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas badania fizjoterapeuta obserwuje ustawienie stóp, oraz ułożenie kolan. Dzięki jego wynikowi możliwy jest indywidualny dobór wkładek.