Rodzaje bólów biodra
Z bólem biodra mamy do czynienia podczas wykonywania codziennych czynności. Najbardziej odczuwalny staję się on w momencie wstawania z łóżka, szczególnie rano – po kilku godzinach ciągłego spoczynku. Ból biodra może pojawiać się również podczas dłuższego chodzenia lub w momencie intensywnego wysiłku.
Ból biodra jest bardzo ciężki do zlokalizowania. Głównie ze względu, iż ból biodra możemy odczuwać w różnych partiach ciała, np. w pachwinie lub w pośladku. Wynika to z lokalizacji stawu biodrowego.

Przyczyny bólu biodra
Jedną z najczęstszych przyczyn bólu biodra jest nadmierna aktywność fizyczna, brak rozgrzewki przed intensywnym wysiłkiem lub zły sposób i technika wykonywania niektórych z ćwiczeń. W wymienionych sytuacjach następuje duże przeciążenie stawu biodrowego, co w konsekwencji prowadzi do dolegliwości bólowych. W sytuacjach codziennych, osoba mało aktywna fizycznie może odczuwać podobne dolegliwości bólowe na skutek okazjonalnego biegu, czy dłuższego spaceru. Jeśli ból mija samowolnie – nie powinno być powodów do obaw. Są jednak sytuacje, w których ból może nawracać – wtedy warto skontaktować się z lekarzem.
Poważniejsze przyczyny bólu bioder
Najczęstsze przyczyny, które mogą powodować ból biodra to:
- Wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne w dolnej części ciała – złamanie długiej kości udowej, zwichnięcia stawu biodrowego lub miednicy. Świadczy o tym przede wszystkim uczucie przeskakującego elementu w stawie, charakterystyczne „chrupanie” podczas wykonywania ruchu oraz ból.
- Zwyrodnienie stawu biodrowego. Przez uszkodzoną chrząstkę w stawie biodrowym dochodzi do wyniszczenia elementu kostnego stawu, co ciągnie za sobą ograniczenie ruchowe oraz promieniujący ból – docierający nawet do kolan i kręgosłupa. Ból biodra spowodowany chorobą zwyrodnieniową stawu wzrasta wraz z wiekiem.
- Dysplazja stawu biodrowego, która jest wadą wrodzoną. Charakteryzuje się niestabilnością w obrębie stawu biodrowego oraz skróceniem kończyn.
- Rwa kulszowa i udowa. Objawia się bólem biodra oraz pośladka, który może promieniować aż do nogi oraz drętwieniem i osłabieniem mięśni nóg.
Ból biodra - Do jakiego specjalisty się zgłosić?
W pierwszej kolejności powinniśmy zgłosić się do specjalisty fizjoterapii, który wykona odpowiednie badanie funkcjonalne, przeprowadzi z pacjentem wywiad, a w razie wątpliwości poszerzy diagnostykę o lekarzy specjalistów, którzy pomogą w pełnej diagnozie i zaplanowaniu leczenia. Tak, aby pacjent wrócił jak najszybciej do pełnej mobilności.
Diagnostyka bólu biodra
Specjalista fizjoterapii przeprowadzi dokładne badanie fizykalne, w razie konieczności wykonania badan dodatkowych (tj. USG,RTG) skieruje do odpowiedniego lekarza specjalisty – w celu poszerzenia diagnostyki.
Leczenie
W pierwszej kolejności leczenie nawracającego bólu biodra powinniśmy rozpocząć od wizyty u specjalisty fizjoterapii w celu przeprowadzenia diagnostyki funkcjonalnej i oceny bólu. Pierwszym etapem leczenia powinno być niewątpliwie odciążenie osłabionych mięśni poprzez zastosowanie między innymi pomocy takich jak: kule, baloniki oraz laski. Dzięki nim łatwiej będzie nam w codziennych pracach oraz zminimalizujemy ból spowodowany przeciążeniem biodra. Aby zmniejszyć nasz ból w ciągu całego dnia możemy stosować również specjalne plastry, które odciążą wybrane partie ciała i tym samym pomogą w codziennym funkcjonowaniu, są to tzw. plastry do kinesiotapingu. Mimo wszystko podczas leczenia bólu biodra powinniśmy się skupić przede wszystkim na odpoczynku i ćwiczeniach, które wzmocnią nasze osłabione mięśnie.
Fizjoterapia przy bólu biodra
Pierwsza wizyta u Specjalisty Fizjoterapii rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu, który wykorzysta do zaplanowania wizyt w klinice rehabilitacyjnej. Czynniki, które specjalista bierze pod uwagę to np. historia dolegliwości – czyli czas jej trwania, nasilenie bólu oraz przy jakich czynnościach występuje, lokalizacja bólu. A także operacje, którym pacjent był wcześniej poddany. Gwarantuje to kompleksowe podejście do pacjenta i dostosowanie planu rehabilitacji. Czasami kurację rozpoczyna się już niedługo po zabiegu.
Fizjoterapeuta dostosuje formę rehabilitacji pod pacjenta i pomoże przy wykonywaniu ćwiczeń. Doradzi również, jak pacjent powinien wykonywać codzienne czynności w sposób bezpieczny. Tak, aby ból przestał występować i nie powracał.
Jak wygląda rehabilitacja biodra?
Rehabilitacja jest kluczowym elementem w powrocie do zdrowia. Musi być wykonywana regularnie, aby przyniosła wymagane rezultaty. Elementem stałym każdej sesji rehabilitacyjnej jest kilkuminutowa rozgrzewka. Dużo zależy od zaangażowania osoby chorej. Wraz z kolejnymi sesjami rehabilitacyjnymi ból stopniowo staje się mniej wyczuwalny, aby ostatecznie zniknąć. Jeśli jednak w trakcie pewnych ćwiczeń odczuwa się ból, należy zgłosić to naszemu fizjoterapeucie.
W terapii na początek stosuje się zestawy kinezyterapii – np. napinanie i rozluźnianie po sobie wybranych partii mięśniowych (w przypadku bólu biodra są to głównie pośladki i uda). W zależności od osoby i zrobionych przez nią postępów, otrzymuje ona swój własny dostosowany plan kinezyterapii – do wykonania wraz z fizjoterapeutą lub na dalszych etapach rehabilitacji – samodzielnie. Okres leczenia może wynieść nawet kilka miesięcy, w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia.
Jeśli w codziennym funkcjonowaniu dokucza Ci ból biodra, nie warto czekać! Już dziś zapisz się do specjalisty fizjoterapii. Im wcześniej zacznie się proces leczenia, tym większe szanse na kompletny powrót do zdrowia i pełną mobilność.
Zakres usług
Konsultacje fizjoterapeutyczne i leczenie w zakresie:

Zespołów bólowych narządu ruchu
Cywilizacyjne zmiany, zmniejszenie poziomu aktywności oraz siedzący tryb pracy wpływają na występowanie zespołów bólowych narządu ruchu. Najczęstsze z nich to: bóle pleców, bóle ramion, bóle kręgosłupa. Zabiegi fizjoterapeutyczne pozwolą je szybko i bezpiecznie wyeliminować.

Dysfunkcji narządu ruchu
Sport oraz aktywności fizyczne mogą wpływać na pojawienie się kontuzji. Wczesna i ciągła fizjoterapia, którą zajmie się doświadczony fizjoterapeuta sportowy, przyśpieszy powrót do zdrowia oraz zmniejszy ryzyko powtórnych urazów.

Rehabilitacji ortopedycznej
Stan po zabiegach ortopedycznych wymaga fizjoterapii. Proces rehabilitacji jest naturalną kontynuacją leczenia w zakresie chirurgii kostno-stawowej

Rehabilitacji reumatologicznej
Choroby reumatyczne, autoagresywne wymagają kompleksowego leczenia internistycznego. Uzupełnieniem leczenia podstawowego jest fizjoterapia działająca przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, co umożliwia poprawę funkcji i motoryki.

Zaopatrzenia ortopedycznego i rehabilitacyjnego
W przypadku zdiagnozowania konieczności korzystania z określonego wyrobu medycznego fizjoterapeuta może wystawić odpowiednie zlecenie. Refundacja wyrobów medycznych przysługuje każdemu ubezpieczonemu, jednorazowo na określony czas.

Choroba zwyrodnieniowa stawów
Zmiany zwyrodnieniowe mogą dotyczyć jednego lub kilku stawów. Konsekwentne leczenie fizjoterapeutyczne zmniejsza dolegliwości bólowe, poprawia funkcje i możliwości ruchowe.

Wydawanie zaświadczeń i opinii specjalistycznych
Badania:

Badanie funkcjonalne narządu ruchu
Badanie funkcjonalne wykonujemy w celach diagnostycznych oraz terapeutycznych. Na jego podstawie fizjoterapeuta zaplanuje proces leczenia rehabilitacyjnego.

Badanie podoskopii komputerowej stóp i indywidualny dobór wkładek ortopedycznych
Komputerowe badanie stóp pokazuje, jak rozmieszczone są naciski na podeszwowej stronie stopy. Pozwala precyzyjnie określić nieprawidłowości w budowie stopy, a następnie dobrać najlepszą metodę leczenia fizjoterapeutycznego. Objawami niepokojącymi, mogącymi mieć związek ze schorzeniami stóp, które koniecznie należy skonsultować ze specjalistą fizjoterapii w Krakowie, są m.in.: bóle w okolicy stawu skokowego, bóle stóp, paluch koślawy, ostroga piętowa, płaskostopie poprzeczne i podłużne, palce szponiaste i młoteczkowate, bóle w obrębie bioder, kolan i kręgosłupa, częste kontuzje stopy i stawu skokowego. Podoskopia komputerowa stóp ocenia prawidłowość ukształtowania stopy i pozwala na wczesne wykrycie wad postawy u dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas badania fizjoterapeuta obserwuje ustawienie stóp, oraz ułożenie kolan. Dzięki jego wynikowi możliwy jest indywidualny dobór wkładek.