Jeśli szukasz skutecznego sposobu, w jaki leczona jest skolioza w Krakowie, zachęcam do wizyty w mojej specjalistycznej praktyce fizjoterapeutycznej. Zanim jednak dowiesz się, jak wygląda leczenie skoliozy, warto przekonać się, co to dokładnie jest. Skolioza jest chorobą, która pojawia się już w dzieciństwie. Polega ona na skrzywieniu kręgosłupa, które przekłada się na zaburzenie równowagi i środka ciężkości ciała. Leczeniu skoliozy u dorosłych opiera się na kompleksowej fizjoterapii, którą jako specjalista fizjoterapii i doświadczony fizjoterapeuta w Krakowie dopasuję do Twoich potrzeb.

Skolioza — przyczyny

Skolioza to bardzo poważne schorzenie, które dotyka wielu z nas już w wieku dziecięcym. Co jest tego przyczyną? Skolioza kręgosłupa najczęściej ma podłoże idiopatyczne. Jeśli jednak należy do schorzeń nabytych, jej przyczyną może być:

 • przepuklina krążka międzykręgowego,
 • guz kości,
 • różnica długości kończyn,
 • choroba mięśniowa,
 • choroba ukł. nerwowego.

Jako przyczyny skoliozy można wskazać także niedostateczny rozwój mięśni, który spowodowany jest zmianami neurologicznymi.

Fizjerapeuta Kraków Mateusz Curyło​
dr n. med. Mateusz Curyło

Objawy skoliozy

Co może wskazywać na to, że zmagasz się ze skoliozą? Spowodowana tym schorzeniem asymetria talii ma znaczący wpływ na zaburzenie równowagi całego tułowia, co łączy się też z przesunięciem środka ciężkości ciała. Do objawów wskazujących na skoliozę można więc zaliczyć:

 • wystawanie łopatek,
 • nierówne osadzenie ramion i bioder,
 • garb żebrowy,
 • nierówne wcięcie w talii,
 • różną długość kończyn.

Jeśli deformacja kręgosłupa jest znacząca, skolioza może łączyć się z niebezpiecznymi powikłaniami. Poza ograniczeniem wydolności fizycznej, u pacjenta mogą występować zwyrodnienia i zaburzenia neurologiczne, a powstałe zmiany doprowadzić do ucisku narządów wewnętrznych. Ważne jest więc to, by jak najszybciej skorzystać z możliwości, jakie daje leczenie skoliozy w Krakowie.

Rodzaje skolioz

Przed rozpoczęciem leczenia skoliozy, warto wskazać, że ze względu na różnorodne przyczyny i objawy towarzyszące można wyodrębnić jej różne rodzaje

Skolioza idiopatyczna najczęściej diagnozowana jest u dzieci. Wskazuje się, że na jej rozwój zdecydowany wpływ ma brak ruchu i zła postawa, którą dzieci przyjmują podczas siedzenia. Jednak dokładna etiologia choroby nie jest znana. W większości przypadków jest to skolioza w odcinku piersiowym.

U dorosłych najczęściej rozpoznaje się skoliozę zwyrodnieniową, na którą wskazuje ból kręgosłupa. Jest ona spowodowana pogorszeniem jego stanu.

Podział skolioz można wprowadzić na podstawie wieku pacjenta, wskazując na skoliozę:

 • wczesnodziecięcą,
 • dziecięcą, 
 • młodzieńczą,
 • u dorosłych.

Skolioza — jak przebiega badanie i diagnostyka?

Pamiętaj, że leczenie skoliozy w Krakowie jest procesem długotrwałym i wymaga zaangażowania pacjenta. To, w jaki sposób będzie prowadzona rehabilitacja, zależy od kwestii indywidualnych — wieku oraz tego, w jakim stopniu zaawansowania schorzenie aktualnie się znajduje. By ustalić, jak leczyć skoliozę i zaproponować odpowiednia ćwiczenia korekcyjne, muszę wykonać odpowiednie badania i przeprowadzić diagnozę.

Podstawą do określenia wielkości skoliozy jest pomiar kąta Cobba. Na tej podstawie można określić, jak poważna jest wada postawy oraz, czy u pacjenta konieczne jest operacyjne leczenie skoliozy. Jeśli nie kwalifikuje się on do takiego leczenia, konieczna jest rehabilitacja, której celem jest zaprzestanie pogłębiania się choroby oraz korekcja występujących wad postawy.

Jak leczyć skoliozę?

Leczenie skoliozy poprzez fizjoterapię umożliwia wzmocnienie osłabionych mięśni. Dobór odpowiednich ćwiczeń korekcyjnych zależy od stanu pacjenta. W przypadku skoliozy jednołukowej, skuteczne są ćwiczenia asymetryczne. Z kolei skolioza dwułukowa, która jest zdecydowanie bardziej skomplikowana, wymaga jeszcze bardziej szczegółowej diagnozy i znaczące jest zastosowanie ćwiczeń oddechowych, które mają wpływ na zwiększenie ruchomości klatki piersiowej.

Fizjoterapia a skolioza

Z racji na to, że nieleczenie skoliozy może prowadzić do trwałej deformacji kręgosłupa, zalecam skorzystanie z leczenia fizjoterapeutycznego. Rehabilitację warto rozpocząć jak najszybciej od momentu wykrycia schorzenia. W innym przypadku możesz narazić się na pogłębienie skoliozy i występowanie powikłań pogarszających pracę układu oddechowego. Poza ćwiczeniami rehabilitacyjnymi, przy leczeniu skoliozy, warto też skorzystać z możliwości, jakie daje kinesiotaping w Krakowie.

Leczenie skoliozy w moim gabinecie fizjoterapeutycznym

Fizjoterapia umożliwia skuteczne leczenie schorzenia, jakim jest skolioza. Dzięki badaniom przeprowadzonym przy użyciu innowacyjnego sprzętu jestem w stanie wskazać stopnie skoliozy, a także ocenić, jakie ćwiczenia rehabilitacyjne pozwolą na skutecznie leczenie skoliozy u dorosłych i dzieci w Krakowie

Leczenie wad postawy w Krakowie to coś, w czym chętnie Ci pomogę. W ramach moich usług przeprowadzam także komputerowe badanie stóp. Dzięki temu moi pacjenci w prawidłowy sposób mogą dobrać wkładki ortopedyczne.

Zakres usług

Konsultacje fizjoterapeutyczne i leczenie w zakresie:

Zespoły bólowe narządów ruchu
Zespołów bólowych narządu ruchu

Cywilizacyjne zmiany, zmniejszenie poziomu aktywności oraz siedzący tryb pracy wpływają na występowanie zespołów bólowych narządu ruchu. Najczęstsze z nich to: bóle pleców, bóle ramion, bóle kręgosłupa. Zabiegi fizjoterapeutyczne pozwolą je szybko i bezpiecznie wyeliminować.

dysfunkcja narządu ruchu
Dysfunkcji narządu ruchu

Sport oraz aktywności fizyczne mogą wpływać na pojawienie się kontuzji. Wczesna i ciągła fizjoterapia, którą zajmie się doświadczony fizjoterapeuta sportowy, przyśpieszy powrót do zdrowia oraz zmniejszy ryzyko powtórnych urazów. 

rehabilitacja ortopedyczna kraków
Rehabilitacji ortopedycznej

Stan po zabiegach ortopedycznych wymaga fizjoterapii. Proces rehabilitacji jest naturalną kontynuacją leczenia w zakresie chirurgii kostno-stawowej

rehabilitacja reumatologiczna kraków
Rehabilitacji reumatologicznej

Choroby reumatyczne, autoagresywne wymagają kompleksowego leczenia internistycznego. Uzupełnieniem leczenia podstawowego jest fizjoterapia działająca przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, co umożliwia poprawę funkcji i motoryki.

zaopatrzenie ortopedyczne i rehabilitacyjne kraków
Zaopatrzenia ortopedycznego i rehabilitacyjnego

W przypadku zdiagnozowania konieczności korzystania z określonego wyrobu medycznego fizjoterapeuta może wystawić odpowiednie zlecenie. Refundacja wyrobów medycznych przysługuje każdemu ubezpieczonemu, jednorazowo na określony czas.

Choroba zwyrodnienia stawow
Choroba zwyrodnieniowa stawów

Zmiany zwyrodnieniowe mogą dotyczyć jednego lub kilku stawów. Konsekwentne leczenie fizjoterapeutyczne zmniejsza dolegliwości bólowe, poprawia funkcje i możliwości ruchowe.

PHYSIOTHERAPIST
Wydawanie zaświadczeń i opinii specjalistycznych

Badania:

badanie funkcjonalne narządu ruchu kraków
Badanie funkcjonalne narządu ruchu

Badanie funkcjonalne wykonujemy w celach diagnostycznych oraz terapeutycznych. Na jego podstawie fizjoterapeuta zaplanuje proces leczenia rehabilitacyjnego.


Badanie podoskopii komputerowej stóp i indywidualny dobór wkładek ortopedycznych
Badanie podoskopii komputerowej stóp i indywidualny dobór wkładek ortopedycznych

Komputerowe badanie stóp pokazuje, jak rozmieszczone są naciski na podeszwowej stronie stopy. Pozwala precyzyjnie określić nieprawidłowości w budowie stopy, a następnie dobrać najlepszą metodę leczenia fizjoterapeutycznego. Objawami niepokojącymi, mogącymi mieć związek ze schorzeniami stóp, które koniecznie należy skonsultować ze specjalistą fizjoterapii w Krakowie, są m.in.: bóle w okolicy stawu skokowego, bóle stóp, paluch koślawy, ostroga piętowa, płaskostopie poprzeczne i podłużne, palce szponiaste i młoteczkowate, bóle w obrębie bioder, kolan i kręgosłupa, częste kontuzje stopy i stawu skokowego. Podoskopia komputerowa stóp ocenia prawidłowość ukształtowania stopy i pozwala na wczesne wykrycie wad postawy u dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas badania fizjoterapeuta obserwuje ustawienie stóp, oraz ułożenie kolan. Dzięki jego wynikowi możliwy jest indywidualny dobór wkładek.

Scroll to Top
Przewiń do góry