Leczenie wad postawy Kraków

Coraz większym problemem współczesnego świata okazują się wady postawy, które nie tylko potrafią zaszkodzić naszemu kręgosłupowi, ale także przyczynić się do wielu poważnych schorzeń. Temat ten staję się coraz bardziej medialny, zwłaszcza w obecnych czasach, gdzie większość uczniów jest zobligowana do uczestniczenia w nauczaniu zdalnym, a coraz więcej osób dorosłych podejmuję się prac biurowych. Schorzenie to znacznie częściej występuję u współczesnej młodzieży, która większość swojego dnia opiera na aktywnościach związanych z komputerem lub telewizorem. Problem ten również dotyka wiele ludzi, noszących ciężkie torby lub plecaki na jednym ramieniu, zmuszając swój kręgosłup do przybierania nienaturalnej dla niego pozycji.

Co to są wady postawy?

Wada postawy jest to nic innego jak jednostka chorobowa obejmująca wszelkie nieprawidłowości krzywizn kręgosłupa. Najczęściej swoje początkowe stadium rozpoczyna w wieku dziecięcym, gdzie najmłodsi nie są uczeni jak prawidłowo siedzieć, chodzić, a nawet spać. 

Nie należy bagatelizować tematu prawidłowej postawy ciała, dlatego też dorośli powinni uświadamiać dzieci jak należycie wykonywać codzienne czynności, tak aby nie obciążać i nie wykrzywiać kręgosłupa.

Fizjerapeuta Mateusz Curyło​
dr n. med. Mateusz Curyło

Przyczyny powstawania wad postawy

Istnieje wiele przyczyn powstawania wad postawy, poza przypadkami, gdzie ta jednostka chorobowa ma podłoże wrodzone, wymienimy najpopularniejsze nawyki, które są odpowiedzialne za krzywizny kręgosłupa. Są to m.in:

  • noszenie plecaków lub toreb na jednym ramieniu,
  • siedzący tryb życia (zwłaszcza u dzieci i młodzieży),
  • brak aktywności fizycznej,
  • nieprawidłowe ułożenie ciała podczas siedzenia i pisania (garbienie się podczas odbywania omawianych czynności, a także trzymanie jednej ręki na klawiaturze, zaś drugiej opuszczonej wzdłuż ciała),
  • noszenie zbyt dużych ciężarów
  • ubieranie zbyt ciasnych ubrań i nieodpowiedni dobór rozmiaru butów.

Wskazania do badania - rodzaje wad postaw

Właściwe zinterpretowanie występujących dolegliwości jest kluczowym aspektem w zapobieganiu rozwijania się wad postawy. Zarówno u dzieci i dorosłych, koniecznością wybrania się do odpowiedniego specjalisty jest zaobserwowanie niepokojących objawów takich jak: dostrzegalne boczne skrzywienie kręgosłupa, wyraźna asymetria barków lub łopatek, zbytnie odchylenie pośladków, zaobserwowanie u dziecka podczas chodzenia znacznego wypinania brzucha, a także zapadnięta klatka piersiowa. Należy zwracać szczególną uwagę na wymienione wyżej objawy, ponieważ osoba cierpiąca na wadę postawy początkowo nie musi skarżyć się na dolegliwości bólowe.

Najczęstszymi rodzajami wad postawy są:

  • Skolioza – jest to boczne skrzywienie kręgosłupa, ta jednostka chorobowa najczęściej objawia się w przypadku szybkiego wzrostu kręgosłupa, głównymi objawami jest asymetria ramion lub bioder.
  • Hiperlorodoza (plecy wklęsłe) – jest to zdecydowanie najczęściej występująca wada postawy, która charakteryzuję się nadmierną krzywizną kręgosłupa skierowaną ku przodowi. Najczęstszymi objawami są: wypięty brzuch, zbyt odchylone pośladki i wklęsłe plecy.
  • Hiperkifoza (plecy okrągłe) – jest to schorzenie obejmujące wykrzywienie kręgosłupa w odcinku krzyżowym i piersiowym. Najczęstszymi objawami są tzw. garb, a także zapadnięta klatka piersiowa.

Wyróżniamy także:

  • plecy płaskie
  • plecy okrągło-wklęsłe
  • płaskostopie
  • stopa szpotawa
  • kolana szpotawe
  • stopa koślawa
  • kolana koślawe
  • stopa końsko – szpotawa

Jak przebiega leczenie wad postawy - co obejmuje wizyta?

Leczenie wad postawy jest oparte na rehabilitacji, dlatego warto wybrać się do specjalisty, który dopasuje ćwiczenia do rodzaju wady postawy, a także wieku,  jest to równie ważny aspekt podczas rehabilitacji. Najczęstszym formami leczenia są:

  • masaż rehabilitacyjny leczniczy – ta forma leczenia jest najczęściej stosowana dodatkowo, jako wsparcie do dalszego leczenia, warto stosować ją w przypadku występowania dolegliwości bólowych,
  • ćwiczenia korekcyjne – jest to najskuteczniejsza forma leczenia wad postawy, fizjoterapeuta dobiera do pacjenta ćwiczenia zarówno czynne jak i bierne, które przywrócą odpowiednią krzywiznę kręgosłupa, a także zapobiegną rozwijaniu się zmian,
  • terapia manualna – jest to nic innego jak stosowanie przez fizjoterapeutę wszelakich uścisków i chwytów, najczęściej przy ustaleniu odpowiedniej pozycji lub podczas ćwiczeń, gdzie lekarz będzie w stanie zredukować napięcie w mięśniach.

Jak odpowiednio przygotować się do wizyty?

Aby należycie przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty, dobrze zabrać ze sobą dokumentację medyczną, aby specjalista był w stanie szybko stwierdzić rodzaj schorzenia i przystąpić do natychmiastowego leczenia. Nie jest to wymogiem koniecznym, jednak znacznie ułatwi to szybkie rozpoznanie z którą wadą postawy mamy do czynienia.

Dobrze gdybyś przed wizytą nie przyjmował żadnych leków przeciwbólowych, aby fizjoterapeuta mógł zlokalizować najbardziej uciążliwe miejsca bólu. Niezbędne jest także zabranie ze sobą wygodnego ubrania, najlepiej sportowego, które nie będzie ograniczało ruchów podczas wykonywania ćwiczeń i pozwoli na komfortowe odbycie leczenia.

Serdecznie zachęcamy do umówienia się na wizytę w dogodnym dla Państwa terminie, która pozwoli na wykrycie rodzaju wady postawy, a także zaplanowaniu skutecznego leczenia.

Zakres usług

Konsultacje fizjoterapeutyczne i leczenie w zakresie:

LEG

Zespołów bólowych narządu ruchu

Cywilizacyjne zmiany, zmniejszenie poziomu aktywności oraz siedzący tryb pracy wpływają na występowanie zespołów bólowych narządu ruchu. Najczęstsze z nich to: bóle pleców, bóle ramion, bóle kręgosłupa. Zabiegi fizjoterapeutyczne pozwolą je szybko i bezpiecznie wyeliminować.

RACHIOCAMPSIS

Dysfunkcji narządu ruchu

Sport oraz aktywności fizyczne mogą wpływać na pojawienie się kontuzji. Wczesna i ciągła fizjoterapia, którą zajmie się doświadczony fizjoterapeuta sportowy, przyśpieszy powrót do zdrowia oraz zmniejszy ryzyko powtórnych urazów.

TREADMILL

Rehabilitacji ortopedycznej

Stan po zabiegach ortopedycznych wymaga fizjoterapii. Proces rehabilitacji jest naturalną kontynuacją leczenia w zakresie chirurgii kostno-stawowej

BACKBONE

Rehabilitacji reumatologicznej

Choroby reumatyczne, autoagresywne wymagają kompleksowego leczenia internistycznego. Uzupełnieniem leczenia podstawowego jest fizjoterapia działająca przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, co umożliwia poprawę funkcji i motoryki.

WHEELCHAIR

Zaopatrzenia ortopedycznego i rehabilitacyjnego

W przypadku zdiagnozowania konieczności korzystania z określonego wyrobu medycznego fizjoterapeuta może wystawić odpowiednie zlecenie. Refundacja wyrobów medycznych przysługuje każdemu ubezpieczonemu, jednorazowo na określony czas.

Choroba zwyrodnienia stawow

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Zmiany zwyrodnieniowe mogą dotyczyć jednego lub kilku stawów. Konsekwentne leczenie fizjoterapeutyczne zmniejsza dolegliwości bólowe, poprawia funkcje i możliwości ruchowe.

PHYSIOTHERAPIST

Wydawanie zaświadczeń i opinii specjalistycznych

Badania:

MUSCLE

Badanie funkcjonalne narządu ruchu

Badanie funkcjonalne wykonujemy w celach diagnostycznych oraz terapeutycznych. Na jego podstawie fizjoterapeuta zaplanuje proces leczenia rehabilitacyjnego.

Badanie podoskopii komputerowej stóp i indywidualny dobór wkładek ortopedycznych

Badanie podoskopii komputerowej stóp i indywidualny dobór wkładek ortopedycznych

Komputerowe badanie stóp pokazuje, jak rozmieszczone są naciski na podeszwowej stronie stopy. Pozwala precyzyjnie określić nieprawidłowości w budowie stopy, a następnie dobrać najlepszą metodę leczenia fizjoterapeutycznego. Objawami niepokojącymi, mogącymi mieć związek ze schorzeniami stóp, które koniecznie należy skonsultować ze specjalistą fizjoterapii w Krakowie, są m.in.: bóle w okolicy stawu skokowego, bóle stóp, paluch koślawy, ostroga piętowa, płaskostopie poprzeczne i podłużne, palce szponiaste i młoteczkowate, bóle w obrębie bioder, kolan i kręgosłupa, częste kontuzje stopy i stawu skokowego. Podoskopia komputerowa stóp ocenia prawidłowość ukształtowania stopy i pozwala na wczesne wykrycie wad postawy u dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas badania fizjoterapeuta obserwuje ustawienie stóp, oraz ułożenie kolan. Dzięki jego wynikowi możliwy jest indywidualny dobór wkładek.

Scroll to Top