Płaskostopie jest to deformacja stopy, która polega na obniżeniu naturalnie występujących w niej sklepień. Poprzez taką dolegliwość stopa człowieka częściowo lub całkowicie styka się z podłożem, po prostu jest płaska, dlatego schorzenie to jest nazywane płaskostopiem. Występować może u człowieka w każdym wieku.
Płaskostopie - przyczyny
Na rozwój płaskostopia wpływ może mieć kilka czynników. Przede wszystkim długotrwałe noszenie źle dobranego obuwia, bądź butów na wysokim obcasie. Ponadto wrodzona wiotkość wiązadeł stopy, czy praca w pozycji stojącej na twardym podłożu. Istotnymi przyczynami płaskostopia są także: osłabienie albo uszkodzenie wiązadeł, stawów czy mięśni stopy, które prowadzą do ich niewydolności, a także nadwaga.
Płaskostopie - objawy
Rodzaje płaskostopia
Ludzka stopa powinna tak naprawdę dotykać podłoża dwoma miejscami: poduszką, która znajduje się pod palcami oraz piętą. Jeśli środek stopy również dotyka podłoża, to można stwierdzić, że ma się do czynienia z deformacją stopy. Obecnie można wyróżnić dwa rodzaje płaskostopia:
Płaskostopie poprzeczne – charakteryzuje się tym, że obniża się sklepienie poprzeczne stopy. Ta część ciała składa się z dwóch łuków (poprzeczne i podłużne), które mają na celu utrzymanie ciężaru człowieka oraz zapewnienie stopie odpowiedniej sprężystości. W momencie, kiedy sklepienie poprzeczne się obniża, stopa znacznie się poszerza i traci sprężystość.
Drugim rodzajem płaskostopia, który wyróżniono to płaskostopie podłużne. Jak można się domyślić, jest to rodzaj związany z łukiem podłużnym stopy, który się znacznie obniża. Powoduje to, że stopa ludzka w całości dotyka podłoża.
Oba płaskostopia mogą występować razem, jak i osobno.
Płaskostopie - badanie i diagnostyka
Badania komputerowe stóp - wykrywanie płaskostopia
Wcześniej wspomniana pedobarografia to właśnie komputerowe badanie stóp. Polega ono na sprawdzeniu stanu stóp. Dzięki niemu można ustalić nieprawidłowości występujące w budowie stopy, czy określić rozmieszczenie nacisków na podeszwie. Dzięki wykonaniu takiego badania można wykryć wiele schorzeń stóp ludzkich, w tym właśnie płaskostopie, wady postawy, czy inne schorzenia stóp. Jeśli istnieje podejrzenie płaskostopia, to warto wykonać badanie komputerowe, które jednoznacznie pokaże, czy ma się do czynienia właśnie tym schorzeniem.
Wkładki ortopedyczne na płaskostopie
Jest to metoda, z której ortopedzi bardzo często korzystają. Obecnie wkładki ortopedyczne są wytwarzane ze specjalnego tworzywa, które zapewnia wygodę i stabilizację stopy. Ponadto podczas używania takich wkładek płaskostopie się koryguje, a z czasem nawet zanika. Naprawdę warto z nich skorzystać, ponieważ przynoszą znaczną ulgę i zapobiegają temu, że płaskostopie ma wpływ na wyższe partie nóg, czy kręgosłup.
Płaskostopia nie można zignorować, ponieważ nieleczone może spowodować poważne, nieodwracalne zmiany.
Zakres usług
Konsultacje fizjoterapeutyczne i leczenie w zakresie:
Zespołów bólowych narządu ruchu
Cywilizacyjne zmiany, zmniejszenie poziomu aktywności oraz siedzący tryb pracy wpływają na występowanie zespołów bólowych narządu ruchu. Najczęstsze z nich to: bóle pleców, bóle ramion, bóle kręgosłupa. Zabiegi fizjoterapeutyczne pozwolą je szybko i bezpiecznie wyeliminować.
Dysfunkcji narządu ruchu
Sport oraz aktywności fizyczne mogą wpływać na pojawienie się kontuzji. Wczesna i ciągła fizjoterapia, którą zajmie się doświadczony fizjoterapeuta sportowy, przyśpieszy powrót do zdrowia oraz zmniejszy ryzyko powtórnych urazów.
Rehabilitacji ortopedycznej
Stan po zabiegach ortopedycznych wymaga fizjoterapii. Proces rehabilitacji jest naturalną kontynuacją leczenia w zakresie chirurgii kostno-stawowej
Rehabilitacji reumatologicznej
Choroby reumatyczne, autoagresywne wymagają kompleksowego leczenia internistycznego. Uzupełnieniem leczenia podstawowego jest fizjoterapia działająca przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, co umożliwia poprawę funkcji i motoryki.
Zaopatrzenia ortopedycznego i rehabilitacyjnego
W przypadku zdiagnozowania konieczności korzystania z określonego wyrobu medycznego fizjoterapeuta może wystawić odpowiednie zlecenie. Refundacja wyrobów medycznych przysługuje każdemu ubezpieczonemu, jednorazowo na określony czas.
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Zmiany zwyrodnieniowe mogą dotyczyć jednego lub kilku stawów. Konsekwentne leczenie fizjoterapeutyczne zmniejsza dolegliwości bólowe, poprawia funkcje i możliwości ruchowe.
Wydawanie zaświadczeń i opinii specjalistycznych
Badania:
Badanie funkcjonalne narządu ruchu
Badanie funkcjonalne wykonujemy w celach diagnostycznych oraz terapeutycznych. Na jego podstawie fizjoterapeuta zaplanuje proces leczenia rehabilitacyjnego.
Badanie podoskopii komputerowej stóp i indywidualny dobór wkładek ortopedycznych
Komputerowe badanie stóp pokazuje, jak rozmieszczone są naciski na podeszwowej stronie stopy. Pozwala precyzyjnie określić nieprawidłowości w budowie stopy, a następnie dobrać najlepszą metodę leczenia fizjoterapeutycznego. Objawami niepokojącymi, mogącymi mieć związek ze schorzeniami stóp, które koniecznie należy skonsultować ze specjalistą fizjoterapii w Krakowie, są m.in.: bóle w okolicy stawu skokowego, bóle stóp, paluch koślawy, ostroga piętowa, płaskostopie poprzeczne i podłużne, palce szponiaste i młoteczkowate, bóle w obrębie bioder, kolan i kręgosłupa, częste kontuzje stopy i stawu skokowego. Podoskopia komputerowa stóp ocenia prawidłowość ukształtowania stopy i pozwala na wczesne wykrycie wad postawy u dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas badania fizjoterapeuta obserwuje ustawienie stóp, oraz ułożenie kolan. Dzięki jego wynikowi możliwy jest indywidualny dobór wkładek.