Leczenie płaskostopia Kraków

Płaskostopie jest to deformacja stopy, która polega na obniżeniu naturalnie występujących w niej sklepień. Poprzez taką dolegliwość stopa człowieka częściowo lub całkowicie styka się z podłożem, po prostu jest płaska, dlatego schorzenie to jest nazywane płaskostopiem. Występować może u człowieka w każdym wieku.

Płaskostopie - przyczyny

Na rozwój płaskostopia wpływ może mieć kilka czynników. Przede wszystkim długotrwałe noszenie źle dobranego obuwia, bądź butów na wysokim obcasie. Ponadto wrodzona wiotkość wiązadeł stopy, czy praca w pozycji stojącej na twardym podłożu. Istotnymi przyczynami płaskostopia są także: osłabienie albo uszkodzenie wiązadeł, stawów czy mięśni stopy, które prowadzą do ich niewydolności, a także nadwaga.

Fizjerapeuta Mateusz Curyło​
dr n. med. Mateusz Curyło

Płaskostopie - objawy

Przede wszystkim dotykanie podłoża całą stopą, bądź większą jej częścią. Chociaż może się to wydawać nieistotnym problem- nic bardziej mylnego. Nieleczone płaskostopie może powodować bóle mięśni nóg, łydek, a nawet ból kręgosłupa. Powoduje także obrzęki i ból stóp, na których pojawiają się bolesne odciski. Poważniejszymi objawami nieleczonego płaskostopia mogą być kolejne deformacje stopy, problemy z chodzeniem, stany zapalne i przeciążeniowe stawów oraz wiązadeł stopy. Z winy płaskostopia pojawia się problem z doborem obuwia.

Rodzaje płaskostopia

Ludzka stopa powinna tak naprawdę dotykać podłoża dwoma miejscami: poduszką, która znajduje się pod palcami oraz piętą. Jeśli środek stopy również dotyka podłoża, to można stwierdzić, że ma się do czynienia z deformacją stopy. Obecnie można wyróżnić dwa rodzaje płaskostopia:

Płaskostopie poprzeczne – charakteryzuje się tym, że obniża się sklepienie poprzeczne stopy. Ta część ciała składa się z dwóch łuków (poprzeczne i podłużne), które mają na celu utrzymanie ciężaru człowieka oraz zapewnienie stopie odpowiedniej sprężystości. W momencie, kiedy sklepienie poprzeczne się obniża, stopa znacznie się poszerza i traci sprężystość.

Drugim rodzajem płaskostopia, który wyróżniono to płaskostopie podłużne. Jak można się domyślić, jest to rodzaj związany z łukiem podłużnym stopy, który się znacznie obniża. Powoduje to, że stopa ludzka w całości dotyka podłoża.

Oba płaskostopia mogą występować razem, jak i osobno.

Płaskostopie - badanie i diagnostyka

U dzieci do 4 roku życia płaskostopie nie jest niczym nadzwyczajnym, ponieważ stopa cały czas się formuje. Jednak, aby dziecko w późniejszych latach nie miało problemów z tym schorzeniem, to należy unikać zbyt ciasnych ubranek i bucików. Ponadto nie można przekarmiać dziecka, aby u dziecka nie rozwinęła się nadwaga, która często powoduje płaskostopie. Ważne jest też, dobranie odpowiednich bucików, gdy dziecko zacznie stawiać pierwsze kroki. Jeśli jednak po szóstym roku życia stopa dziecka nadal się nie wykształci, to można podejrzewać płaskostopie. W takim wypadku mowa o płaskostopiu wczesnodziecięcym. U dorosłego sprawa jest troszkę bardziej skomplikowana. Jeśli człowiek podejrzewa u siebie płaskostopie, powinien jak najszybciej skonsultować się z ortopedą, który wystawi diagnozę. Lekarz sprawdzi stabilność stóp (badanie podoskopowe), bądź przeprowadzi badanie pedobarografii. Jeśli płaskostopie jest w na wczesnym etapie rozwoju, to pomóc mogą regularne ćwiczenia korekcyjne. Pomogą także masaże stóp, zmiana obuwia na specjalistyczne, naświetlanie stóp, czy chodzenie boso po określonej powierzchni np. piasku, czy trawie.

Badania komputerowe stóp - wykrywanie płaskostopia

Wcześniej wspomniana pedobarografia to właśnie komputerowe badanie stóp. Polega ono na sprawdzeniu stanu stóp. Dzięki niemu można ustalić nieprawidłowości występujące w budowie stopy, czy określić rozmieszczenie nacisków na podeszwie. Dzięki wykonaniu takiego badania można wykryć wiele schorzeń stóp ludzkich, w tym właśnie płaskostopie, wady postawy, czy inne schorzenia stóp. Jeśli istnieje podejrzenie płaskostopia, to warto wykonać badanie komputerowe, które jednoznacznie pokaże, czy ma się do czynienia właśnie tym schorzeniem.

Wkładki ortopedyczne na płaskostopie

Jest to metoda, z której ortopedzi bardzo często korzystają. Obecnie wkładki ortopedyczne są wytwarzane ze specjalnego tworzywa, które zapewnia wygodę i stabilizację stopy. Ponadto podczas używania takich wkładek płaskostopie się koryguje, a z czasem nawet zanika. Naprawdę warto z nich skorzystać, ponieważ przynoszą znaczną ulgę i zapobiegają temu, że płaskostopie ma wpływ na wyższe partie nóg, czy kręgosłup.

Płaskostopia nie można zignorować, ponieważ nieleczone może spowodować poważne, nieodwracalne zmiany.

Zakres usług

Konsultacje fizjoterapeutyczne i leczenie w zakresie:

LEG

Zespołów bólowych narządu ruchu

Cywilizacyjne zmiany, zmniejszenie poziomu aktywności oraz siedzący tryb pracy wpływają na występowanie zespołów bólowych narządu ruchu. Najczęstsze z nich to: bóle pleców, bóle ramion, bóle kręgosłupa. Zabiegi fizjoterapeutyczne pozwolą je szybko i bezpiecznie wyeliminować.

RACHIOCAMPSIS

Dysfunkcji narządu ruchu

Sport oraz aktywności fizyczne mogą wpływać na pojawienie się kontuzji. Wczesna i ciągła fizjoterapia, którą zajmie się doświadczony fizjoterapeuta sportowy, przyśpieszy powrót do zdrowia oraz zmniejszy ryzyko powtórnych urazów.

TREADMILL

Rehabilitacji ortopedycznej

Stan po zabiegach ortopedycznych wymaga fizjoterapii. Proces rehabilitacji jest naturalną kontynuacją leczenia w zakresie chirurgii kostno-stawowej

BACKBONE

Rehabilitacji reumatologicznej

Choroby reumatyczne, autoagresywne wymagają kompleksowego leczenia internistycznego. Uzupełnieniem leczenia podstawowego jest fizjoterapia działająca przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, co umożliwia poprawę funkcji i motoryki.

WHEELCHAIR

Zaopatrzenia ortopedycznego i rehabilitacyjnego

W przypadku zdiagnozowania konieczności korzystania z określonego wyrobu medycznego fizjoterapeuta może wystawić odpowiednie zlecenie. Refundacja wyrobów medycznych przysługuje każdemu ubezpieczonemu, jednorazowo na określony czas.

Choroba zwyrodnienia stawow

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Zmiany zwyrodnieniowe mogą dotyczyć jednego lub kilku stawów. Konsekwentne leczenie fizjoterapeutyczne zmniejsza dolegliwości bólowe, poprawia funkcje i możliwości ruchowe.

PHYSIOTHERAPIST

Wydawanie zaświadczeń i opinii specjalistycznych

Badania:

MUSCLE

Badanie funkcjonalne narządu ruchu

Badanie funkcjonalne wykonujemy w celach diagnostycznych oraz terapeutycznych. Na jego podstawie fizjoterapeuta zaplanuje proces leczenia rehabilitacyjnego.

Badanie podoskopii komputerowej stóp i indywidualny dobór wkładek ortopedycznych

Badanie podoskopii komputerowej stóp i indywidualny dobór wkładek ortopedycznych

Komputerowe badanie stóp pokazuje, jak rozmieszczone są naciski na podeszwowej stronie stopy. Pozwala precyzyjnie określić nieprawidłowości w budowie stopy, a następnie dobrać najlepszą metodę leczenia fizjoterapeutycznego. Objawami niepokojącymi, mogącymi mieć związek ze schorzeniami stóp, które koniecznie należy skonsultować ze specjalistą fizjoterapii w Krakowie, są m.in.: bóle w okolicy stawu skokowego, bóle stóp, paluch koślawy, ostroga piętowa, płaskostopie poprzeczne i podłużne, palce szponiaste i młoteczkowate, bóle w obrębie bioder, kolan i kręgosłupa, częste kontuzje stopy i stawu skokowego. Podoskopia komputerowa stóp ocenia prawidłowość ukształtowania stopy i pozwala na wczesne wykrycie wad postawy u dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas badania fizjoterapeuta obserwuje ustawienie stóp, oraz ułożenie kolan. Dzięki jego wynikowi możliwy jest indywidualny dobór wkładek.

Scroll to Top