McKenzie Kraków

W moim gabinecie skorzystasz z leczenia rehabilitacyjnego metodą McKenzie w Krakowie. Składające się na nią ćwiczenia nie tylko pozwalają zlikwidować dolegliwości bólowe, ale przede wszystkim mają za zadanie wyeliminować przyczyny bólu. Leczenie kręgosłupa metodą McKenzie stosuje się powszechnie w gabinetach rehabilitacyjnych. Jeśli zmagasz się z nieustającymi bólami kręgosłupa, umów się na wizytę i skorzystaj z moich usług w zakresie fizjoterapii i rehabilitacji w Krakowie.

Rehabilitacja metodą McKenzie

Jeśli mimo dotychczasowego leczenia ból kręgosłupa nie ustaje, a nawet się nasila, warto zdecydować się na leczenie metodą McKenzie. Najczęściej stosuje się ją w przypadku bólów występujących w wyniku urazu lub zespołu przeciążeniowego. Są to ćwiczenia, które opracował R. McKenzie.
Fizjerapeuta Mateusz Curyło​
dr n. med. Mateusz Curyło

Leczenie kręgosłupa metodą McKenzie — dla kogo zalecane?

Leczenie metodą McKenzie w swoim gabinecie w Krakowie, zalecam przede wszystkim osobom z bólami kręgosłupa. Jest ono skuteczne także w przypadku problemów z wypadającym dyskiem, a także krążkiem międzykręgowym. Ćwiczenia przygotowane przez McKenzie są skuteczne także u osób, którym zaleca się leczenie wad postawy w Krakowie. Do najbardziej typowych wskazań zastosowania metody McKenzie poza bólem kręgosłupa należy:
  • rwa kulszowa,
  • rwa ramienna,
  • dyskopatia,
  • ból stawów obwodowych,
  • rehabilitacja po zabiegach.

Zespoły bólowe kręgosłupa — klasyfikacja według metody McKenzie

Leczenie kręgosłupa metodą McKenzie jest bardzo skuteczne. Jednak, by móc liczyć na odpowiednie rezultaty, jako fizjoterapeuta w Krakowie muszę sklasyfikować schorzenie. Metoda McKenzie wskazuje na trzy zespoły bólowe. Pierwszy z nich — strukturalny, uwzględnia zmiany w obrębie dysku. Jeśli odczuwasz drętwienie lub mrowienie, miewasz zaburzenia czucia i często cierpisz na promieniujące bóle, które przechodzą od kręgosłupa aż po kończyny, są to zaburzenia pochodzenia strukturalnego. Z kolei jeśli w wyniku urazu lub zmian zwyrodnieniowych widoczne są uszkodzenia w obrębie tkanek kręgosłupa, jest to zespół dysfunkcyjny. Natomiast u osób, które stronią od sportu i przywykły do siedzącego trybu życia, najczęściej można wskazać na zespół posturalny. U pacjentów, u których zdiagnozuję którykolwiek z tych zespołów, możliwe jest leczenie metodą McKenzie w Krakowie.

McKenzie w Krakowie — jak wygląda leczenie tą metodą?

Z działań składających się na metodę McKenzie można wyodrębnić dwa etapy — diagnostykę i terapię.

Tak jak w przypadku leczenia innymi metodami, diagnostyka w przypadku metody McKenzie pozwala opracować właściwy model leczenia. W tym celu na samym początku przeprowadzam z moimi pacjentami wywiad. Uwzględnia on dotychczasowe leczenie, przebieg choroby, oraz ewentualne wskazanie lub ustalenie źródła problemu. Wszystko to robię w oparciu o protokół diagnostyczny przygotowany przez McKenziego. Istotnym czynnikiem samej diagnostyki jest także badanie funkcjonalne. W tym celu pacjent przechodzi serię testów ruchowych, w trakcie których wprawia się w ruch każdy odcinek kręgosłupa. Dzięki temu mogę określić miejsce pochodzenia bólu.

Po zakończeniu diagnostyki mogę zaproponować pacjentowi leczenie metodą McKenzie. Będą to specjalne ćwiczenia opracowane przez McKenziego, które dobiorę do potrzeb pacjenta.

Przeciwwskazania — kiedy metoda McKenzie nie jest zalecana?

Zastosowanie metody McKenzie ma też swoje przeciwwskazania. Leczenie kręgosłupa metodą McKenzie nie jest możliwe u osób, u których zdiagnozowano nowotwory, objawy ucisku rdzenia kręgowego gruźlicę, chorobę Pageta i niewydolność krążeniową. Rehabilitacja oparta na metodzie McKenzie nie jest wskazana także w przypadku ciąży, chorób infekcyjnych, oraz leczenia przeciwzakrzepowego — hemofilii. O występowaniu któregokolwiek z tych przeciwwskazań należy mnie poinformować już w momencie wstępnego wywiadu.

Metoda McKenzie w Krakowie — skuteczność leczenia

Dobór właściwych ćwiczeń i ich regularne wykonywanie w znaczącym stopniu może przyczynić się do zredukowania występujących objawów bólowych. Dzięki wysokiej skuteczności ćwiczeń opracowanych przez McKenziego, z czasem pacjent może zacząć samodzielnie radzić sobie z dolegliwościami bólowymiMetoda McKenzie ma zapobiegać nawrotowi bólu. U osób stosujących się do zaleceń i praktykujących ćwiczenia, można się spodziewać, że ból kręgosłupa będzie się pojawiał zdecydowanie rzadziej.

Rehabilitacja McKenzie w moim gabinecie fizjoterapeutycznym w Krakowie

Jako doświadczony specjalista fizjoterapii, doskonale zdaję sobie sprawę z intensywności dolegliwości bólowych, z jakimi zmaga się wielu moich pacjentów. Metoda McKenzie pozwala zaplanować ich leczenie, tak, by dzięki stosownym ćwiczeniom przyspieszyć przywrócenie pełnych funkcji ruchowych. W ramach leczenia rehabilitacyjnego w moim gabinecie możliwy jest także kinesiotaping w Krakowie. W ramach usług fizjoterapeutycznych wykonuję też komputerowe badanie stóp w Krakowie, co pozwala dobrać odpowiednie wkładki ortopedyczne i zadbać o prawidłową postawę Twojego ciała.

Zakres usług

Konsultacje fizjoterapeutyczne i leczenie w zakresie:

LEG

Zespołów bólowych narządu ruchu

Cywilizacyjne zmiany, zmniejszenie poziomu aktywności oraz siedzący tryb pracy wpływają na występowanie zespołów bólowych narządu ruchu. Najczęstsze z nich to: bóle pleców, bóle ramion, bóle kręgosłupa. Zabiegi fizjoterapeutyczne pozwolą je szybko i bezpiecznie wyeliminować.

RACHIOCAMPSIS

Dysfunkcji narządu ruchu

Sport oraz aktywności fizyczne mogą wpływać na pojawienie się kontuzji. Wczesna i ciągła fizjoterapia, którą zajmie się doświadczony fizjoterapeuta sportowy, przyśpieszy powrót do zdrowia oraz zmniejszy ryzyko powtórnych urazów.

TREADMILL

Rehabilitacji ortopedycznej

Stan po zabiegach ortopedycznych wymaga fizjoterapii. Proces rehabilitacji jest naturalną kontynuacją leczenia w zakresie chirurgii kostno-stawowej

BACKBONE

Rehabilitacji reumatologicznej

Choroby reumatyczne, autoagresywne wymagają kompleksowego leczenia internistycznego. Uzupełnieniem leczenia podstawowego jest fizjoterapia działająca przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, co umożliwia poprawę funkcji i motoryki.

WHEELCHAIR

Zaopatrzenia ortopedycznego i rehabilitacyjnego

W przypadku zdiagnozowania konieczności korzystania z określonego wyrobu medycznego fizjoterapeuta może wystawić odpowiednie zlecenie. Refundacja wyrobów medycznych przysługuje każdemu ubezpieczonemu, jednorazowo na określony czas.

Choroba zwyrodnienia stawow

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Zmiany zwyrodnieniowe mogą dotyczyć jednego lub kilku stawów. Konsekwentne leczenie fizjoterapeutyczne zmniejsza dolegliwości bólowe, poprawia funkcje i możliwości ruchowe.

PHYSIOTHERAPIST

Wydawanie zaświadczeń i opinii specjalistycznych

Badania:

MUSCLE

Badanie funkcjonalne narządu ruchu

Badanie funkcjonalne wykonujemy w celach diagnostycznych oraz terapeutycznych. Na jego podstawie fizjoterapeuta zaplanuje proces leczenia rehabilitacyjnego.

Badanie podoskopii komputerowej stóp i indywidualny dobór wkładek ortopedycznych

Badanie podoskopii komputerowej stóp i indywidualny dobór wkładek ortopedycznych

Komputerowe badanie stóp pokazuje, jak rozmieszczone są naciski na podeszwowej stronie stopy. Pozwala precyzyjnie określić nieprawidłowości w budowie stopy, a następnie dobrać najlepszą metodę leczenia fizjoterapeutycznego. Objawami niepokojącymi, mogącymi mieć związek ze schorzeniami stóp, które koniecznie należy skonsultować ze specjalistą fizjoterapii w Krakowie, są m.in.: bóle w okolicy stawu skokowego, bóle stóp, paluch koślawy, ostroga piętowa, płaskostopie poprzeczne i podłużne, palce szponiaste i młoteczkowate, bóle w obrębie bioder, kolan i kręgosłupa, częste kontuzje stopy i stawu skokowego. Podoskopia komputerowa stóp ocenia prawidłowość ukształtowania stopy i pozwala na wczesne wykrycie wad postawy u dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas badania fizjoterapeuta obserwuje ustawienie stóp, oraz ułożenie kolan. Dzięki jego wynikowi możliwy jest indywidualny dobór wkładek.

Scroll to Top