Przyczyny bólu stopy w okolicach pięt mogą być bardzo różne. Zakłóca on życie zarówno osobom młodym, jak i tym w starszym wieku – utrudniając poruszanie się i powodując dyskomfort. Często dolegliwości tego typu dotyczą osób, które są bardzo aktywne fizycznie.

Ból pięty przy chodzeniu może być objawem przeciążenia, ale też wielu chorób tj. zapalenie rozcięgna podeszwowego, neuropatia Baxtera czy choroba Haglunda. Aby uniknąć pojawienia się zmian zwyrodnieniowych na kości piętowej trzeba odpowiednio zdiagnozować przyczyny powstania bólu. W tym celu należy skontaktować się ze specjalistą fizjoterapii, który zaleci odpowiednie leczenie fizjoterapeutyczne.

Rodzaje bólu pięt

Ból pięt może objawiać się na kilka sposobów i może mieć różne natężenie oraz charakter. Wyróżnia się między innymi ból:

  • słaby i tępy lub silny i ostry
  • stały, chroniczny lub pojawiający się tylko czasem w konkretnych sytuacjach
  • tzw.  tkliwość przy dotyku,
  • ból może występować z boku lub pod spodem pięty,
  • w zależności od wykonywanych czynności : przy chodzeniu, bieganiu, leżeniu lub w pozycji stojącej.
Fizjerapeuta Kraków Mateusz Curyło​
dr n. med. Mateusz Curyło

Przyczyny bólu pięt

Ból pięty nie zawsze musi być objawem choroby. Duży przyrost masy ciała  wpływa na zwiększone obciążenie pięt, co również może powodować bóle.

Odczuwanie bólu początkowo tylko podczas uprawiania sportu (przede wszystkim biegania),  a później także w trakcie chodzenia może wskazywać na zmęczeniowe złamanie kości piętowej.  Złamania typu przeciążeniowego występują u zawodowych biegaczy i spowodowane są zbyt intensywnym wysiłkiem, albo zbyt krótkim okresem regeneracji po ćwiczeniach.

Wśród wielu przyczyn wywołujących ból pięt należy uwzględnić także osteoporozę oraz choroby zwyrodnieniowe. Ból występuje wówczas przede wszystkim rano i w nocy.

Patologie w budowie miednicy i kręgosłupa także mogą powodować tego rodzaju bóle. Nieprawidłowe ustawienie miednicy powoduje, że w całym ciele powstają dysproporcje w napięciu mięśniowym  zmieniając sposób w jaki się poruszamy i stoimy. To następnie przekłada się na nieprawidłowe obciążanie pięt, dając efekt bólowy.

Zapalenie ścięgna Achillesa często wywołuje promieniujący ból występujący od pięt w kierunku łydki, któremu zazwyczaj towarzyszy sztywność i wyczuwalne zgrubienia.  Narażane są na niego osoby, które poddają się dużemu wysiłkowi fizycznemu bez wcześniejszego przygotowania lub sportowcy wyczynowi, u których po intensywnych treningach dochodzi do mikro-urazów ścięgien – skumulowane prowadzą do poważnej kontuzji.

W przypadku zerwania ścięgna Achillesa ból jest bardzo gwałtowny, występuje także zasinienie, obrzęk w okolicach łydki i pięty. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą.

Zaawansowana cukrzyca związana jest zazwyczaj z występowaniem neuropatii obwodowej, co może powodować różnego rodzaju dolegliwości stóp. Ból pięt w takim wypadku ma charakter nagły, silny i kłujący.

Obniżone odczuwanie bodźców czuciowych z obszaru pięty może być spowodowane jej niedostatecznym ukrwieniem, co jest groźnym objawem tzw. stopy cukrzycowej. W wyniku procesu martwiczego, zachodzą zmiany w strukturze kości i stawów, prowadząc do deformacji stopy, co uniemożliwia chodzenie. Nieleczona stopa cukrzycowa w konsekwencji wymaga amputacji.

Ból pięty, który promieniuje do łydki i ma charakter kłujący może być objawem dny moczanowej, inaczej nazywanej podagrą. Jest to schorzenie stawów wywołane zbyt wysokim stężeniem kwasu moczowego w organizmie. Dolegliwości bólowe spowodowane dną moczanową występują zazwyczaj w nocy.

Choroby powodujące ból pięt

Dosyć często występującym schorzeniem objawiającym się bólem pięty jest zapalenie rozcięgna podeszwowego popularnie zwanym ostrogą piętową, dyskomfort pojawia się zarówno przy chodzeniu, jak i przy spoczynku. Ból zlokalizowany jest od spodu pięty i jest wyjątkowo dokuczliwy. Rozcięgno podeszwowe ma za zadanie utrzymanie stopy w odpowiednim wysklepieniu oraz zamortyzowanie nacisków w trakcie chodzenia. Nie zdajemy sobie zazwyczaj sprawy, że na piętę oddziałuje siła 110% masy ciała przy zwykłym chodzeniu i 200% masy ciała przy bieganiu.

Szczególnie wrażliwe na nacisk jest miejsce przyczepu rozcięgna podeszwowego, na kości piętowej. Stan zapalny może być wywołany przez:

  • intensywne bieganie (schorzenie to często dotyczy biegaczy)
  • długotrwałe stanie w miejscu,
  • zakładanie nieodpowiedniego obuwia, zarówno wysokie obcasy, jak i zupełnie płaskie podeszwy nie sprzyjają odpowiedniemu rozłożeniu ciężaru ciała.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego częściej jest obserwowane u osób po 45 roku życia, ponieważ włókna kolagenowe tracą swoje właściwości. Ból pojawia się z reguły rano, można go rozchodzić, ale wraca pod koniec dnia lub po dużym wysiłku. W pierwszej kolejności po wystąpieniu objawów trzeba zrobić wszystko, aby odciążyć bolącą stopę, przerwać ćwiczenia i zadbać o wygodne obuwie. Można też wykonać zimne okłady z lodu czy żelu uśmierzające ból.

Choroba Haglunda to stan, w którym dochodzi do wystawania dodatkowej części kości piętowej, co  wywołuje podrażnienia i stan zapalny. Ból pięty pojawia się z tyłu, może występować po intensywnym treningu, ale zdarza się również u osób niemających ze sportem nic wspólnego. Początkowe objawy mają łagodny przebieg, odczuwalny jest ucisk w tylnej części pięty zwłaszcza przy zakładaniu obuwia. Łagodny charakter dolegliwości sprawia, że nie wydaje się konieczna wizyta u lekarza, ale cały czas dochodzi do rozrostu narośli kostnej, która podrażnia tkanki wokół. Kość piętowa w zaawansowanym stadium jest bardzo bolesna. Bardzo ważna jest odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza, ponieważ choroba Haglunda przy rozpoczęciu leczenia zachowawczego we wczesnym stadium daje bardzo dobre rokowania dla pacjenta.

Zespół kanału stępu, czyli neuropatia nerwu piszczelowego objawia się bólem stopy pod postacią pieczenia. Niedotlenienie nerwu spowodowane zastojem żylnym powoduje zwapnienie włókien nerwowych. Jest to częsta przyczyna dolegliwości stopy, ale rzadko jest właściwie diagnozowana. Charakterystyczne objawy to:

  • drętwienie i mrowienie podeszwowej okolicy śródstopia,
  • osłabienie siły mięśni palców u nóg,
  • nasilenie objawów w nocy i zwiększony ból podczas chodzenia.

W przebiegu neuropatii Baxtera również występuje ból pięt, objawy są podobne do zapalenia rozcięgna podeszwowego, ale ból jest mniejszy nad ranem, a nasila się podczas wykonywania większego wysiłku fizycznego. Ból jest palący, skumulowany po przyśrodkowej stronie i kieruje się w kierunku guza piętowego.

Diagnostyka bólu pięt

Podczas wizyty w gabinecie – Specjalista fizjoterapii  w pierwszej kolejności wykonuje badanie rozcięgna podeszwowego, a następnie wrażliwość nerwu podeszwowego przebiegającego po wewnętrznej stronie pięty. Dodatkowo także sprawdza funkcjonalność stawu skokowego oraz ścięgna Achillesa oraz w jakiej kondycji jest łydka. Odkrycie punktów zapalnych jest pierwszym krokiem do poradzenia sobie z dolegliwościami.

Następnie przygotowuje plan leczenia dostosowany indywidualnie pod pacjenta.

Leczenie bólu pięt

Leczenie przede wszystkim zależy od przyczyny bólu. Dlatego tak ważne jest, aby leczenie rozpocząć od zdiagnozowania bólu przez Specjalistę. Następnie to Fizjoterapeuta będzie najlepiej wiedział, jaka forma leczenia będzie dla nas najskuteczniejsza i przyniesie oczekiwanie efekty.

Oprócz planu leczenia – Specjalista fizjoterapii może również zastosować odpowiednie ćwiczenia, które pomogą rozluźnić nadmiernie napięte rozcięgno podeszwowe.

Profilaktyka bólu pięt

Profilaktyka jak najbardziej pomoże nam w usunięciu bólu. Podczas wizyty u Specjalisty możemy jak najbardziej poprosić o informację na temat uzupełniających ćwiczeń, które możemy bez problemu wykonać sami w wolnym czasie.

W domu możemy stosować np. profilaktyczne ćwiczenia mięśni stóp i podudzi, wystarczy naprzemiennie podpierać się na palcach i piętach lub podnosić z podłogi chusteczkę.

Bardzo ważny jest dobór wygodnego obuwia nieściskającego palców, najlepiej z odpowiednimi wkładkami ortopedycznymi. Poza tym można wykonać również automasaż stóp, gdy po długim dniu na nogach czujemy ból lub napięcie.

Czynników wywołujących ból w pięcie może być wiele, najlepiej jest je zaobserwować i umówić się na wizytę do dobrego specjalisty. Diagnoza to pierwszy i najważniejszy krok do wyleczenia. A to następnie prowadzi do zwiększenia komfortu życia.

Zakres usług

Konsultacje fizjoterapeutyczne i leczenie w zakresie:

Zespoły bólowe narządów ruchu
Zespołów bólowych narządu ruchu

Cywilizacyjne zmiany, zmniejszenie poziomu aktywności oraz siedzący tryb pracy wpływają na występowanie zespołów bólowych narządu ruchu. Najczęstsze z nich to: bóle pleców, bóle ramion, bóle kręgosłupa. Zabiegi fizjoterapeutyczne pozwolą je szybko i bezpiecznie wyeliminować.

dysfunkcja narządu ruchu
Dysfunkcji narządu ruchu

Sport oraz aktywności fizyczne mogą wpływać na pojawienie się kontuzji. Wczesna i ciągła fizjoterapia, którą zajmie się doświadczony fizjoterapeuta sportowy, przyśpieszy powrót do zdrowia oraz zmniejszy ryzyko powtórnych urazów. 

rehabilitacja ortopedyczna kraków
Rehabilitacji ortopedycznej

Stan po zabiegach ortopedycznych wymaga fizjoterapii. Proces rehabilitacji jest naturalną kontynuacją leczenia w zakresie chirurgii kostno-stawowej

rehabilitacja reumatologiczna kraków
Rehabilitacji reumatologicznej

Choroby reumatyczne, autoagresywne wymagają kompleksowego leczenia internistycznego. Uzupełnieniem leczenia podstawowego jest fizjoterapia działająca przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, co umożliwia poprawę funkcji i motoryki.

zaopatrzenie ortopedyczne i rehabilitacyjne kraków
Zaopatrzenia ortopedycznego i rehabilitacyjnego

W przypadku zdiagnozowania konieczności korzystania z określonego wyrobu medycznego fizjoterapeuta może wystawić odpowiednie zlecenie. Refundacja wyrobów medycznych przysługuje każdemu ubezpieczonemu, jednorazowo na określony czas.

Choroba zwyrodnienia stawow
Choroba zwyrodnieniowa stawów

Zmiany zwyrodnieniowe mogą dotyczyć jednego lub kilku stawów. Konsekwentne leczenie fizjoterapeutyczne zmniejsza dolegliwości bólowe, poprawia funkcje i możliwości ruchowe.

PHYSIOTHERAPIST
Wydawanie zaświadczeń i opinii specjalistycznych

Badania:

badanie funkcjonalne narządu ruchu kraków
Badanie funkcjonalne narządu ruchu

Badanie funkcjonalne wykonujemy w celach diagnostycznych oraz terapeutycznych. Na jego podstawie fizjoterapeuta zaplanuje proces leczenia rehabilitacyjnego.


Badanie podoskopii komputerowej stóp i indywidualny dobór wkładek ortopedycznych
Badanie podoskopii komputerowej stóp i indywidualny dobór wkładek ortopedycznych

Komputerowe badanie stóp pokazuje, jak rozmieszczone są naciski na podeszwowej stronie stopy. Pozwala precyzyjnie określić nieprawidłowości w budowie stopy, a następnie dobrać najlepszą metodę leczenia fizjoterapeutycznego. Objawami niepokojącymi, mogącymi mieć związek ze schorzeniami stóp, które koniecznie należy skonsultować ze specjalistą fizjoterapii w Krakowie, są m.in.: bóle w okolicy stawu skokowego, bóle stóp, paluch koślawy, ostroga piętowa, płaskostopie poprzeczne i podłużne, palce szponiaste i młoteczkowate, bóle w obrębie bioder, kolan i kręgosłupa, częste kontuzje stopy i stawu skokowego. Podoskopia komputerowa stóp ocenia prawidłowość ukształtowania stopy i pozwala na wczesne wykrycie wad postawy u dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas badania fizjoterapeuta obserwuje ustawienie stóp, oraz ułożenie kolan. Dzięki jego wynikowi możliwy jest indywidualny dobór wkładek.

Scroll to Top
Przewiń do góry