Łokieć składa się z trzech kości; promieniowej, łokciowej i ramiennej oraz mięśni otaczających kości. Jak wiadomo, łokieć odpowiada kluczową rolę w wykonywaniu codziennych czynności. Jest on w ruchu przez cały czas. Ból łokcia może nam towarzyszyć podczas jego zginania, prostowania, opierania itp. Ból podczas każdego wymienionego wcześniej ruchu, świadczy o konieczności umówienia się na wizytę do specjalisty fizjoterapii.

Przyczyny bólu łokcia

Ból łokcia jest często związany z jego nadużyciem, gdyż wiele zadań, które wykonuje się podczas ćwiczeń oraz dyscyplin sportowych – wymaga od nas wykonywania w kółko tych samych czynności w obrębie ręki oraz łokcia. Tego typu bóle często mogą być początkiem stanu zapalnego. Warto jednak zaznaczyć, że łokieć należy także do stawów, które przez swoją budowę jest podatny na uszkodzenie, ale zarazem posiada jedne z najmocniejszych części.

W związku z dużą ilością mięśni mających przyczepy w okolicy stawu łokciowego, przebiegających tam nerwach i rozbudowaną torebką stawową bóle pojawiające się w konkretnych miejscach mogą świadczyć o bardzo różnych schorzeniach. Mogą to być przeciążenia, urazy, zwyrodnienia czy neuropatie.

Fizjerapeuta Kraków Mateusz Curyło​
dr n. med. Mateusz Curyło

Główne sytuacje bólowe w stawie łokciowym

Ból łokcia przy dotyku, świadczy najczęściej o urazie łokcia, np. po uderzeniu lub wcześniejszym upadku. W tym przypadku najlepiej jest obserwować ból, ponieważ może mieć on również związek z rozwijającym się stanem zapalnym.

Ból łokcia przy podnoszeniu oraz zaciskaniu pięści, świadczy o przeciążeniu mięśni i ich przyczepów. Typowe schorzenie z takimi objawami nosi nazwę tzw. łokcia tenisisty i objawia się bólem podczas noszenia, podnoszenia i chwytania przedmiotów.

Ból łokcia przy zginaniu pojawia się przy pracy mięśni zginaczy. Ta sytuacja najczęściej ma miejsce przy tzw. łokciu golfisty. Ból wtedy jest umiejscowiony na wewnętrznym brzegu łokcia. Narażeni na to schorzenie są m.in. sportowcy, pracownicy biurowi, hydraulicy.

Innymi istotnymi sytuacjami w których może pojawić się ból jest podpieranie się, w czasie którego część ciężaru ciała przenosi się na rękę. Ból w tej pozycji może świadczyć o problemie z mięśniami zginającymi nadgarstek. Ból po uderzeniu podpowiada nam, że prawdopodobnie doszło do lekkiego urazu, któremu może towarzyszyć krwiak. Ból może ujawnić się również, przy prostowaniu łokcia, w trakcie podciągania czy wykonywania ćwiczeń.

Ból pojawiający się w nocy może świadczyć o zmianach zwyrodnieniowych w tym stawie.

Bóle pod postacią promieniowania mogą sugerować ucisk nerwu łokciowego. Charakterystycznym objawem w takim przypadku będzie drętwienie czwartego i piątego palca u ręki.

Urazy stawu łokciowego

Uraz stawu łokciowego jest bardzo łatwo zauważalny. Jednym z objawów charakterystycznych dla urazu stawu łokciowego jest stan zapalny, który objawia się obrzękiem, zaczerwienieniem czy podwyższoną temperaturą ciała- w miejscu, w którym doszło do urazu. Do tego dochodzą problemy z poruszaniem dłonią, nadgarstkiem lub całą ręką. Problemem może być zginanie ręki, zaciskanie lub podawanie dłoni, a także inne proste czynności tj. otwieranie drzwi czy noszenie zakupów. W przypadku uszkodzenia nerwu pojawia się także drętwienie i mrowienie. Wszystkim tym objawom urazu stawu łokciowego towarzyszy ból, który nasila się podczas wykonywania określonych ruchów. Do najczęstszych urazów, które powodują ból należą: złamanie łokcia, złamanie wyrostka łokciowego i skręcenie oraz zwichnięcie łokcia.

Zwyrodnienie stawów oraz stany zapalne

Ból ręki, stawu łokciowego, spuchnięty łokieć mogą świadczyć o początkach choroby zwyrodnieniowej stawów. Jednak do tego typu dolegliwości może dojść także zapalenie ścięgien oraz przyczepów ścięgnistych, co może prowadzić do powstania schorzeń tj. łokieć golfisty i łokieć tenisisty.

Łokieć golfisty

Jest to zespół bólowy przyczepu mięśni zginaczy nadgarstka położonych po stronie przyśrodkowej stawu łokciowego. Czynnikiem wywołującym tego typu ból jest najczęściej przeciążenie.

Objawy: Podstawowym objawem jest ból, który stopniowo może się nasilać po przyśrodkowej stronie stawu łokciowego. Ból najbardziej w tym przypadku jest odczuwalny podczas wykonywania rzutów. W zależności od uszkodzenia ból z czasem podczas dłuższego wykonywania aktywności może zaniknąć.

Diagnoza: Na wstępie należy wykonać badanie kliniczne oraz uzupełnić go dodatkowymi konsultacjami typu USG bądź Rezonans, które mogą pomóc w przypadkach wątpliwości klinicznych.

Leczenie: Początkowo stosuje się leczenie nieoperacyjne jak okłady z lodu, maści oraz zmiany w wykonywanej aktywności fizycznej. Przebieg każdego etapu nadzoruje Specjalista fizjoterapii. Konieczne będą ćwiczenia – początkowo izometryczne, następnie intensywne ćwiczenia z oporem. W przypadku, jednak gdy mamy do czynienia z powtarzającym się stanem zapalnym, gdy leczenie nieoperacyjne jest niewystarczające zalecany jest zabieg chirurgiczny. Jego przebieg polega na obniżeniu przyczepu zginaczy nadgarstka, usunięciu zapalnych tkanek i ponownym doszyciu ścięgien do kości. Po procesie unieruchomienia stawu przystępuje się do ponownej rehabilitacji polegającej na ćwiczeniu i utrwaleniu ruchów w łokciu oraz nadgarstku.

Profilaktyka: W momencie, kiedy chcemy by łokieć golfisty nie przeszkadzał nam w uprawianiu ulubionego sportu to powinniśmy pamiętać w pierwszej kolejności o przeprowadzeniu odpowiednio przygotowanej rozgrzewki, w której rozgrzejemy mięśnie przedramienia. Takie ćwiczenia możemy wykonać w formie np. ściskania piłki.

Łokieć tenisisty

Dolegliwość mimo swej nazwy nie wiele ma wspólnego z tenisem. Klasyczny łokieć tenisisty znany jest pod nazwą entezopatia mięśni prostowników nadgarstka. Krótko mówiąc są to zmiany przeciążeniowe przyczepów ścięgien do kości. Zmiany te powstają w wyniku nakładających się na siebie mikrourazów.

Objawy: Główny jego objaw to ból, który pojawia się po zewnętrznej stronie stawu łokciowego. Może promieniować do przedramienia i nadgarstka. Czasem jest on mocniejszy przy wykonywaniu ruchów ręką lub podczas próby zaciśnięcia dłoni. Możemy przez to mieć kłopoty z wykonywaniem czynności życia codziennego np. otwieranie drzwi, czy podnoszenie kubka.

Diagnostyka: W momencie, gdy chcemy skutecznie wyleczyć łokieć tenisisty powinniśmy mieć pewność, gdzie jest jego źródło problemu. W tym celu Fizjoterapeuta musi przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem oraz badanie fizykalne. Dodatkowo może wykonać również badanie odcinka szyjnego.

Leczenie: W zależności od przyczyny powstawania bólu leczenie może przebiegać w inny sposób. Pierwsza i podstawowa czynność, którą powinniśmy wykonać to odpoczynek i regeneracja uszkodzonej tkanki. Jeśli do uszkodzenia łokcia doszło podczas aktywności fizycznej lub pracy to powinniśmy wykonywane czynności nieco zmodyfikować lub zaprzestać ich wykonania na jakiś czas. Metoda która w krótkim czasie stymuluje uszkodzone komórki ścięgna to wstrzyknięcie osocza bogatopłytkowego, które zawiera czynniki wzrostowe. Jednak zabieg musi być wykonany precyzyjnie przez wyspecjalizowaną osobę.

Diagnostyka bólu łokcia

Pierwszym elementem diagnostyki łokcia musi być obszerny wywiad ze Specjalistą Fizjoterapii. Następnie specjalista wykonuje badanie fizykalne oceniając obrzęk, ruchomość czy temperaturę obszaru łokcia. Dodatkowe badania mogą okazać się bardzo przydatne, jeżeli istnieje podejrzenie złamania oraz w przypadku oceny tkanek miękkich otaczających staw łokciowy.

Leczenie bólu łokcia

Jeśli jesteśmy już po spotkaniu z Fizjoterapeutą – powinniśmy przede wszystkim stosować się do jego zaleceń i wykonywać z odpowiednią starannością poszczególne etapy leczenia. Oczywiście przez cały okres leczenia możemy liczyć na pomoc Specjalisty, który zawsze odpowie na wszystkie pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości.

Dodatkowo pomocny na tym etapie będzie niewątpliwie odpoczynek i ograniczenie naszej aktywności fizycznej, która wywołuje nasz ciągły ból.

Fizjoterapia w bólu łokcia

Specjalista fizjoterapii będzie skupiał się na łagodzeniu objawów bólowych oraz usprawnianiu pracy stawu, stopniowo zwiększając jego ruchomość, siłę mięśniową oraz funkcjonalność. W terapii łokcia często wykorzystuje się zabiegi z zakresu fizykoterapii takie jak schładzanie oparami ciekłego azotu, fala uderzeniowa, elektroterapia czy z użyciem lasera.

Jeżeli odczuwasz dyskomfort w łokciu, zwłaszcza nawracający – nie czekaj! Udaj się do Specjalisty Fizjoterapii, który wdroży odpowiednie leczenie. Szybkie wykrycie problemu zagwarantuje Ci, że na długo zapomnisz o dyskomforcie!

Zakres usług

Konsultacje fizjoterapeutyczne i leczenie w zakresie:

Zespoły bólowe narządów ruchu
Zespołów bólowych narządu ruchu

Cywilizacyjne zmiany, zmniejszenie poziomu aktywności oraz siedzący tryb pracy wpływają na występowanie zespołów bólowych narządu ruchu. Najczęstsze z nich to: bóle pleców, bóle ramion, bóle kręgosłupa. Zabiegi fizjoterapeutyczne pozwolą je szybko i bezpiecznie wyeliminować.

dysfunkcja narządu ruchu
Dysfunkcji narządu ruchu

Sport oraz aktywności fizyczne mogą wpływać na pojawienie się kontuzji. Wczesna i ciągła fizjoterapia, którą zajmie się doświadczony fizjoterapeuta sportowy, przyśpieszy powrót do zdrowia oraz zmniejszy ryzyko powtórnych urazów. 

rehabilitacja ortopedyczna kraków
Rehabilitacji ortopedycznej

Stan po zabiegach ortopedycznych wymaga fizjoterapii. Proces rehabilitacji jest naturalną kontynuacją leczenia w zakresie chirurgii kostno-stawowej

rehabilitacja reumatologiczna kraków
Rehabilitacji reumatologicznej

Choroby reumatyczne, autoagresywne wymagają kompleksowego leczenia internistycznego. Uzupełnieniem leczenia podstawowego jest fizjoterapia działająca przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, co umożliwia poprawę funkcji i motoryki.

zaopatrzenie ortopedyczne i rehabilitacyjne kraków
Zaopatrzenia ortopedycznego i rehabilitacyjnego

W przypadku zdiagnozowania konieczności korzystania z określonego wyrobu medycznego fizjoterapeuta może wystawić odpowiednie zlecenie. Refundacja wyrobów medycznych przysługuje każdemu ubezpieczonemu, jednorazowo na określony czas.

Choroba zwyrodnienia stawow
Choroba zwyrodnieniowa stawów

Zmiany zwyrodnieniowe mogą dotyczyć jednego lub kilku stawów. Konsekwentne leczenie fizjoterapeutyczne zmniejsza dolegliwości bólowe, poprawia funkcje i możliwości ruchowe.

PHYSIOTHERAPIST
Wydawanie zaświadczeń i opinii specjalistycznych

Badania:

badanie funkcjonalne narządu ruchu kraków
Badanie funkcjonalne narządu ruchu

Badanie funkcjonalne wykonujemy w celach diagnostycznych oraz terapeutycznych. Na jego podstawie fizjoterapeuta zaplanuje proces leczenia rehabilitacyjnego.


Badanie podoskopii komputerowej stóp i indywidualny dobór wkładek ortopedycznych
Badanie podoskopii komputerowej stóp i indywidualny dobór wkładek ortopedycznych

Komputerowe badanie stóp pokazuje, jak rozmieszczone są naciski na podeszwowej stronie stopy. Pozwala precyzyjnie określić nieprawidłowości w budowie stopy, a następnie dobrać najlepszą metodę leczenia fizjoterapeutycznego. Objawami niepokojącymi, mogącymi mieć związek ze schorzeniami stóp, które koniecznie należy skonsultować ze specjalistą fizjoterapii w Krakowie, są m.in.: bóle w okolicy stawu skokowego, bóle stóp, paluch koślawy, ostroga piętowa, płaskostopie poprzeczne i podłużne, palce szponiaste i młoteczkowate, bóle w obrębie bioder, kolan i kręgosłupa, częste kontuzje stopy i stawu skokowego. Podoskopia komputerowa stóp ocenia prawidłowość ukształtowania stopy i pozwala na wczesne wykrycie wad postawy u dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas badania fizjoterapeuta obserwuje ustawienie stóp, oraz ułożenie kolan. Dzięki jego wynikowi możliwy jest indywidualny dobór wkładek.

Scroll to Top
Przewiń do góry