Płaskostopie to dość często spotykana deformacja stopy. Najczęściej występuje u dzieci. Jednak nie oznacza to, że nie może dotknąć osoby dorosłej. Wręcz przeciwnie – płaskostopie może występować na każdym etapie życia człowieka.
Płaskostopie u dorosłych – objawy i przyczyny
Jak możemy rozpoznać, że mamy do czynienia z płaskostopiem?
Prawidłowo ukształtowana stopa styka się z podłożem tylko częściowo. Natomiast o płaskostopiu mówimy, gdy podczas poruszania sklepienie fizjologiczne stopy obniża się i stopa staję się płaska. Dotyka ona wtedy podłoża praktycznie całą swoją powierzchnią.
Pewnie większa część osób zastanawia się często, co mogło wpłynąć na rozwinięcie u nich płaskostopia?
Przyczyn może być wiele. U osoby dorosłej może wynikać między innymi z niewyleczonej w dzieciństwie wady wrodzonej. Poza tym do głównych przyczyn możemy zaliczyć również chodzenie w źle dobranym obuwiu oraz noszenie butów na wysokim obcasie, które ogranicza ruchy palców. A następnie prowadzi do niedorozwoju mięśni podeszwowych. Na rozwój płaskostopia zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych wpływ może mieć również nadwaga oraz nieprawidłowy rozkład napięcia mięśniowego w kończynach dolnych.
Jak wygląda leczenie płaskostopia u dorosłych?
Pierwszym krokiem leczenia płaskostopia u dorosłych powinna być przede wszystkim wizyta u Specjalisty fizjoterapii, który w odpowiedni sposób przeprowadzi diagnostykę oraz dopasuje indywidualną formę leczenia, zależną od wieku i stopnia zaawansowania wady.
U większości osób dorosłych leczenie polega na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń fizjoterapeutycznych, które pomagają w przywróceniu prawidłowego wysklepienia stopy. Uzupełniającą formą leczenia jest również dobór i zastosowanie wkładek korekcyjnych, a czasami nawet obuwia ortopedycznego. W bardziej skomplikowanych przypadkach, kiedy leczenie poprzez ćwiczenia i wkładki nie przynosi oczekiwanych rezultatów – stosowane jest leczenie operacyjne.
Wkładki ortopedyczne
Podczas leczenia płaskostopia zarówno u dzieci, jak i u dorosłych stosuje się dodatkowo wkładki ortopedyczne oraz obuwie ortopedyczne. W tym celu najlepiej zgłosić się do specjalisty, który zajmie się indywidualnym doborem wkładek. Fizjoterapeuci dysponują specjalistycznym sprzętem umożliwiającym właściwą ocenę kształtu stopy. Po wykonanym badaniu stóp będziemy mieć pewność, że wkładki będą dobrane prawidłowo.
Warto również zaznaczyć, aby wkładki kupować tylko i wyłącznie w wyspecjalizowanych sklepach medycznych
Operacja w przypadku płaskostopia u dorosłych
Płaskostopie może wywoływać ból, który najczęściej dotyczy łuku stopy, kostki lub dolnej części nogi, rzadziej zaś pojawia się w stawie kolanowym i biodrowym. Zdarza się, że jedynym sposobem na pozbycie się przykrych dolegliwości w przypadku płaskostopia u dorosłych jest operacja. Leczenie operacyjne płaskostopia jest wymagającym zabiegiem i wiąże się z długim unieruchomieniem kończyny.
Płaskostopie u dorosłych – ćwiczenia i rehabilitacja
Ćwiczenia fizjoterapeutyczne pacjent wykonuje pod okiem specjalisty. Podczas kuracji, warto zwrócić uwagę na ćwiczenia, które możemy wykonywać sami w wolnej chwili , np:
- chodzenie na piętach, palcach i wewnętrznych krawędziach stóp,
- zwijanie palcami ręcznika lub chwytanie stopami woreczka
Rehabilitację oczywiście warto uzupełnić o specjalistyczny masaż. Za pomocą, którego Specjalista fizjoterapii pobudzi mięśnie i rozluźni mięśnie przykurczone.
Jeśli podejrzewasz, że przyczyną Twoich zdrowotnych problemów jest płaskostopie – umów się na wizytę. Za pomocą odpowiedniego badania – ocenię, czy budowa Twoich stóp jest prawidłowa oraz dobiorę indywidualne leczenie, dzięki któremu ból odejdzie, a Ty poczujesz się lepiej.
Zakres usług
Konsultacje fizjoterapeutyczne i leczenie w zakresie:
Zespołów bólowych narządu ruchu
Cywilizacyjne zmiany, zmniejszenie poziomu aktywności oraz siedzący tryb pracy wpływają na występowanie zespołów bólowych narządu ruchu. Najczęstsze z nich to: bóle pleców, bóle ramion, bóle kręgosłupa. Zabiegi fizjoterapeutyczne pozwolą je szybko i bezpiecznie wyeliminować.
Dysfunkcji narządu ruchu
Sport oraz aktywności fizyczne mogą wpływać na pojawienie się kontuzji. Wczesna i ciągła fizjoterapia, którą zajmie się doświadczony fizjoterapeuta sportowy, przyśpieszy powrót do zdrowia oraz zmniejszy ryzyko powtórnych urazów.
Rehabilitacji ortopedycznej
Stan po zabiegach ortopedycznych wymaga fizjoterapii. Proces rehabilitacji jest naturalną kontynuacją leczenia w zakresie chirurgii kostno-stawowej
Rehabilitacji reumatologicznej
Choroby reumatyczne, autoagresywne wymagają kompleksowego leczenia internistycznego. Uzupełnieniem leczenia podstawowego jest fizjoterapia działająca przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, co umożliwia poprawę funkcji i motoryki.
Zaopatrzenia ortopedycznego i rehabilitacyjnego
W przypadku zdiagnozowania konieczności korzystania z określonego wyrobu medycznego fizjoterapeuta może wystawić odpowiednie zlecenie. Refundacja wyrobów medycznych przysługuje każdemu ubezpieczonemu, jednorazowo na określony czas.
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Zmiany zwyrodnieniowe mogą dotyczyć jednego lub kilku stawów. Konsekwentne leczenie fizjoterapeutyczne zmniejsza dolegliwości bólowe, poprawia funkcje i możliwości ruchowe.
Wydawanie zaświadczeń i opinii specjalistycznych
Badania:
Badanie funkcjonalne narządu ruchu
Badanie funkcjonalne wykonujemy w celach diagnostycznych oraz terapeutycznych. Na jego podstawie fizjoterapeuta zaplanuje proces leczenia rehabilitacyjnego.
Badanie podoskopii komputerowej stóp i indywidualny dobór wkładek ortopedycznych
Komputerowe badanie stóp pokazuje, jak rozmieszczone są naciski na podeszwowej stronie stopy. Pozwala precyzyjnie określić nieprawidłowości w budowie stopy, a następnie dobrać najlepszą metodę leczenia fizjoterapeutycznego. Objawami niepokojącymi, mogącymi mieć związek ze schorzeniami stóp, które koniecznie należy skonsultować ze specjalistą fizjoterapii w Krakowie, są m.in.: bóle w okolicy stawu skokowego, bóle stóp, paluch koślawy, ostroga piętowa, płaskostopie poprzeczne i podłużne, palce szponiaste i młoteczkowate, bóle w obrębie bioder, kolan i kręgosłupa, częste kontuzje stopy i stawu skokowego. Podoskopia komputerowa stóp ocenia prawidłowość ukształtowania stopy i pozwala na wczesne wykrycie wad postawy u dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas badania fizjoterapeuta obserwuje ustawienie stóp, oraz ułożenie kolan. Dzięki jego wynikowi możliwy jest indywidualny dobór wkładek.