Kinesiotaping wykorzystywany jest w fizjoterapii i polega na oklejaniu specjalistycznymi taśmami pacjenta w wybranych miejscach na ciele. Taśmy działają przeciwbólowo, rozluźniają mięśnie, a także powodują zmniejszenie ich napięcia. Wiele osób, które aktywnie uprawiają sport, narażonych jest na wszelkie urazy, dlatego Kinesiotaping jest najczęściej stosowaną metodą przy wszelkich urazach mięśniowych. Jest skuteczny, bezbolesny i daje szybkie rezultaty.
Czym jest Kinesiotaping?
Metoda oklejania plastrami zwana również jako metoda dynamiczna. Taśmy posiadają następujące parametry takie jak: grubość, ciężkość, rozciągliwość. Wymienione parametry mają być podobne do ludzkiej skóry. Twórcą Kinesiotapingu jest chiropraktyk dr Kenzo Kase, to on wpadł na pomysł stworzenia taśm. Ustalił, z jakiego materiału powinny być wykonane oraz jak prawidłowo je aplikować. Taśmy można wykorzystać w terapii narządu ruchu, układu limfatycznego, czy również blizn.
Sposoby aplikacji plastrów rehabilitacyjnych
Tejpy można aplikować na kilka różnych sposób ze względu na urazy. Materiał wykonany jest z bawełny oraz akrylu, który tworzy powierzchnie klejącą, czyli tą, która bezpośrednio przylega do skóry. Po naklejeniu do ciała staje się wodoodporna, natomiast przepuszcza powietrze. Na skórze utrzymuje się od 3 do 5 dni, a nawet do tygodnia lub dłużej. Wszystko zależy od odpowiedniej i prawidłowej aplikacji. Można wyróżnić zatem następujące aplikacje:
- Mięśniową – jest to metoda, którą wykorzystuje się najczęściej w kinesiotapingu. Stosowana jest w celu relaksacji mięśnia lub jego stymulacji. Zawsze przykleja się taśmę na rozciągnięty mięsień,
- Limfatyczną – ta metoda z kolei wpływa na poprawienie krążenia krwi. Stosując tejpy należy połączyć obrzęk z najbliższymi węzłami chłonnymi. Oklejana część ciała powinna być swobodna,
- Więzadłową – metoda pomaga w leczeniu punktów spustowych, stosowana do odciążania więzadła, przyklejana w okolicach kostnych,
- Powięziową – metoda pomaga w skorygowaniu ustawienia powięzi, poprawia także funkcję mięśni oraz stawów. Jest jedną z najtrudniejszych technik do wykonania,
- Korekcyjną – to metoda, która posiada zmodyfikowaną technikę powięziową,
- Funkcjonalną – metoda polega na wspomaganiu osłabionego mięśnia, stosując bazę dystalną i proksymalną,
Każda z metod, aplikacji powinna zostać dostosowana do pacjenta, głównie do jego potrzeb i problemów.
Jak działa kinesiotaping?
Kinesiotaping nie posiada żadnych substancji chemicznych ani farmakologicznych, które w trakcie terapii wnikają w skórę i przedostają się do organizmu. Jednak jest to metoda bardzo skuteczna, która posiada udokumentowane działanie. Kinesiotaping działa wręcz natychmiast i jest dobrą opcją na pozbycie się bólu lub przynajmniej na jego zredukowanie. Wielu sportowców decyduje się na tę metodę, ponieważ przy urazie np. kolana, kinesiotaping w szybki sposób uśmierza ból, jest podporą dla mięśnia i zapobiega dalszym uszkodzeniom oraz urazom. Dodatkowo tajpowanie zwiększa siłę mięśniową poprzez lepsze ukrwienie.
Taśma, która zostaje naklejona na skórę, unosi ją i tym samym zwiększa przestrzeń, powstającą między nią a mięśniami. Ważne jest także odpowiednie jej naklejenie, dzięki któremu redukuje napięcie na receptorach skórnych, a to z kolei wpływa na zniwelowanie w bólu.
Jak wygląda zabieg?
Kinesiotaping - wskazania
- Urazach i kontuzjach naderwanego mięśnia oraz przy skręconym stawie,
- Bólach kręgosłupa i kończyn,
- Bólach o podłożu zwyrodnieniowym,
- Bólach kolan i barku,
- Zapaleniu pochewek ścięgnistych,
- Uszkodzeniach więzadeł,
- Obrzękach limfatycznych,
- Porażeniu nerwu twarzowego,
- Siniakach spowodowanych urazem,
- Terapii blizn,
- Wadach ustawienia stóp,
Kinesiotaping - przeciwwskazania
Terapia Kinesiotapingowa jest w pełni bezpieczna i przede wszystkim nieinwazyjna, jednak są także przeciwskazania do korzystania z tej metody. Jest ich niewiele i należą do nich:
- Łuszczyca i choroby skóry,
- Rany, które są niezagojone lub trudno się goją,
- Uczulenie na klej użyty w plastrach,
- Zabiegi fizjoterapeutyczne, których nie można wykonywać przez plaster.
Kinesiotaping - zalety i skuteczność
Kinesiotaping dzięki swojemu zastosowaniu, skutecznie wpływa na ważne funkcje w organizmie i poprawia jego funkcjonowanie. Głównymi zaletami działania kinesiotapingu jest:
- Odbarczanie zastoju limfatycznego, a także zmniejszenie ciśnienia oraz podrażnienia receptorów nerwowych, co prowadzi do wyeliminowania dolegliwości bólowych,
- Wpływanie na funkcję mięśni – rozluźnienie zbyt napiętego mięśnia lub wspomaganie go w przypadku osłabienia. Stymuluje napięcie mięśniowe i daje również efekt rozluźnienia,
- Poprawa odczucia ruchu, co wpływa również na funkcje stawu,
- Wpływ segmentalny – terapia ma także działanie na cały organizm i może pomóc również w przypadku bólu brzucha, czy bólu menstruacyjnego.
Kinesiotaping jest skuteczną metodą, która bez użycia środków chemicznych oraz farmakologicznych, potrafi w prosty i szybki sposób uporać się z drażniącym bólem.
Jak się przygotować do wizyty
Przygotowanie do wizyty jest bardzo proste i nie wymaga od pacjenta różnych wyrzeczeń, czy zaświadczeń. Osoba poddająca się terapii kinesiotapingu powinna mieć przy sobie wykonane badania, zwłaszcza te obrazowe, aby fizjoterapeuta mógł dobrać odpowiednie taśmy oraz ich zastosowanie. Niekiedy do tego typu zabiegu należy zgolić owłosienie, w przypadku gdy jest bardzo gęste i może przeszkadzać w naklejaniu oraz ściąganiu taśm.
Kinesiotaping to metoda najbardziej bezpieczna i skuteczna, ponieważ może być stosowana u kobiet w ciąży, czy również u osób starszych. Nie podaje się także w tej terapii żadnych leków, które mogłyby przynieść niepożądane skutki. Kinesiotaping może również zastąpić inne zabiegi rehabilitacyjne, do których pacjent się nie kwalifikuje. Ponieważ plastry nakleja się na kilka dni, więc terapia trwa codziennie 24 h, a nie tylko w wyznaczonym czasie. Dodatkowo Kinesiotaping przynosi natychmiastowe rezultaty, które utrzymują się nawet po ściągnięciu taśm. Jeżeli borykasz się z problemem, którym jest ból kolan, mięśni, kręgosłupa, to koniecznie powinieneś spróbować Kinesiotapingu. Z pewnością będziesz zadowolony z jego działania, a także z rezultatów. W końcu pożegnasz się z uporczywym bólem.
Zakres usług
Konsultacje fizjoterapeutyczne i leczenie w zakresie:
Zespołów bólowych narządu ruchu
Cywilizacyjne zmiany, zmniejszenie poziomu aktywności oraz siedzący tryb pracy wpływają na występowanie zespołów bólowych narządu ruchu. Najczęstsze z nich to: bóle pleców, bóle ramion, bóle kręgosłupa. Zabiegi fizjoterapeutyczne pozwolą je szybko i bezpiecznie wyeliminować.
Dysfunkcji narządu ruchu
Sport oraz aktywności fizyczne mogą wpływać na pojawienie się kontuzji. Wczesna i ciągła fizjoterapia, którą zajmie się doświadczony fizjoterapeuta sportowy, przyśpieszy powrót do zdrowia oraz zmniejszy ryzyko powtórnych urazów.
Rehabilitacji ortopedycznej
Stan po zabiegach ortopedycznych wymaga fizjoterapii. Proces rehabilitacji jest naturalną kontynuacją leczenia w zakresie chirurgii kostno-stawowej
Rehabilitacji reumatologicznej
Choroby reumatyczne, autoagresywne wymagają kompleksowego leczenia internistycznego. Uzupełnieniem leczenia podstawowego jest fizjoterapia działająca przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, co umożliwia poprawę funkcji i motoryki.
Zaopatrzenia ortopedycznego i rehabilitacyjnego
W przypadku zdiagnozowania konieczności korzystania z określonego wyrobu medycznego fizjoterapeuta może wystawić odpowiednie zlecenie. Refundacja wyrobów medycznych przysługuje każdemu ubezpieczonemu, jednorazowo na określony czas.
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Zmiany zwyrodnieniowe mogą dotyczyć jednego lub kilku stawów. Konsekwentne leczenie fizjoterapeutyczne zmniejsza dolegliwości bólowe, poprawia funkcje i możliwości ruchowe.
Wydawanie zaświadczeń i opinii specjalistycznych
Badania:
Badanie funkcjonalne narządu ruchu
Badanie funkcjonalne wykonujemy w celach diagnostycznych oraz terapeutycznych. Na jego podstawie fizjoterapeuta zaplanuje proces leczenia rehabilitacyjnego.
Badanie podoskopii komputerowej stóp i indywidualny dobór wkładek ortopedycznych
Komputerowe badanie stóp pokazuje, jak rozmieszczone są naciski na podeszwowej stronie stopy. Pozwala precyzyjnie określić nieprawidłowości w budowie stopy, a następnie dobrać najlepszą metodę leczenia fizjoterapeutycznego. Objawami niepokojącymi, mogącymi mieć związek ze schorzeniami stóp, które koniecznie należy skonsultować ze specjalistą fizjoterapii w Krakowie, są m.in.: bóle w okolicy stawu skokowego, bóle stóp, paluch koślawy, ostroga piętowa, płaskostopie poprzeczne i podłużne, palce szponiaste i młoteczkowate, bóle w obrębie bioder, kolan i kręgosłupa, częste kontuzje stopy i stawu skokowego. Podoskopia komputerowa stóp ocenia prawidłowość ukształtowania stopy i pozwala na wczesne wykrycie wad postawy u dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas badania fizjoterapeuta obserwuje ustawienie stóp, oraz ułożenie kolan. Dzięki jego wynikowi możliwy jest indywidualny dobór wkładek.