Ból stopy Kraków

Stopy spełniają ogromną rolę w naszym codziennym życiu. Dają nam nie tylko możliwość poruszania się, ale również stanowią dla nas podporę podczas stania oraz odpowiednio amortyzują. Stopa składa się z kilku odcinków, wyróżniamy m.in. część grzbietową stopy, część podeszwową, część boczą oraz część przyśrodkową. Funkcjonujący podział dzieli również stopę na przodostopie, śródstopie i tyłostopie. Ból stopy charakteryzuje się najczęściej bólem w obrębie jednego konkretnego miejsca np. śródstopia, rzadko kiedy ból ma szeroki zakres i obejmuje całą stopę.

Rehabilitacja przy bólu stóp

W zależności od przyczyny powodującej ból, terapia będzie się różnić. Specjalista fizjoterapii może wykonać terapię tkanek miękkich na napięte struktury, terapię manualną ukierunkowaną na pracę ze stawami. W przypadku ostrogi piętowej bardzo często zostaną zastosowane zabiegi z zakresu fizykoterapii, przede wszystkim fala uderzeniowa. Pomocna może się okazać również hydroterapia.

Najlepszym sposobem do walki z bólem jest dopasowanie indywidualnego planu rehabilitacyjnego, w którym pomoże nam przede wszystkim Specjalista fizjoterapii. Więc nie warto się zastanawiać, tylko od razu umówić się na wizytę. 

Niewątpliwie dobry stan naszych stóp jest bardzo ważny. W końcu to one dźwigają cały ciężar naszego ciała, niosąc nas przez świat. Niezmiernie ważne jest aby udać się do specjalisty przy pierwszych niepokojących objawach, gdyż wcześnie wykryty problem daje niemal stuprocentową szanse na wyleczenie.

Istnieje wiele ścieżek jakimi można pójść w celu diagnostyki problemu ze stopami. Istotnym i wiele mówiącym badaniem może być komputerowa podoskopia stóp, jest ona nieinwazyjną metodą obrazową pozwalającą wykryć wady postawy.

Fizjerapeuta Mateusz Curyło​
dr n. med. Mateusz Curyło

Rodzaje bólów stopy

Ból stóp może mieć różne podłoże, w zależności od przyczyny. Może być to ból miejscowy związany z występującym zaburzeniem w obrębie stopy, ból spowodowany urazem, czy chorobą ogólnoustrojową. Wśród bólu miejscowego stopy, wyróżniamy następujące rodzaje:

Ogólny ból palców spowodowany przez np.

  • wrastający paznokieć – początkowo to tylko miejscowy ból wyczuwalny przy dotyku i podczas chodzenia, nieleczony powoduje stany zapalne i utrudnia lokomocje.
  • paluch koślawy tzw. haluks – czyli deformacje w obrębie pierwszego palca u stopy. Zaawansowany stan doprowadza do zniekształcenia całej stopy co uniemożliwia założenie butów i utrudnia chód. Powoduje ból w środkowej części stopy, zwłaszcza wystającej głowy kości śródstopia, która narażona jest na ciągłe tarcie.
  • nagniotki – powstałe na skutek długotrwałego ucisku, są to stwardnienia na stawach. Powodują ból podczas chodzenia, czy zakładania butów
  • paluch biegacza – przyczyną jest zbyt długie i częste wygięcie stawu śródstopno-paliczkowego. Najczęściej zdiagnozowany u biegaczy, których stawy są w znaczny sposób obciążone. Objawia się obrzękiem i bólem podczas obciążenia chorej kończyny.
  • palec młotkowaty – pojawia się u wielu osób, które noszą zbyt ciasne obuwie. Palce zmieniają swój kształt z prostych na wygięte. Ból może być zlokalizowany z boku palców w wyniku ciągłego tarcia. Górna część nadmiernie wygiętego palca również może być bolesna i narażona na nagniotki.

Ból pięty, który może być wywołany m.in. przez: 

  • modzele (odciski) – czyli zgrubienia skóry o żółtym kolorze i plackowatym kształcie. Przeważnie zlokalizowane są na podeszwie stóp. Najczęściej ból występuje podczas chodzenia, czyli nacisku na stopę. Często odciski występują u kobiet, które przez dłuższy czas noszą wysokie buty lub po długich  wędrówkach górskich.
  • ostroga piętowa – jest to zwapnienie kości w kształcie haczyka powstałe na kości piętowej, najczęściej od strony podeszwowej. Objawia się bólem pięty i dyskomfortem podczas chodzenia, z czasem ból nie ustępuje nawet na chwilę. 
  • pięta Haglunda –jest to ostra narośl kostna na kości piętowej w okolicy przyczepu ścięgna Achillesa, która powoduje silne, miejscowe bóle pięty o charakterze pulsacyjnym. Uniemożliwia ona założenie obuwia, które posiada sztywny napiętek. Ciągle rozwijający się stan zapalny prowadzi do coraz większego dyskomfortu podczas poruszania się i nasilenia deformacji pięty.

Ból śródstopia, pojawia się m.in. przez:

  • płaskostopie – czyli zniekształcenie, które polega na zmniejszeniu się fizjologicznego wysklepienia stopy. Z wyglądu stopa staje się zupełnie płaska, co w konsekwencji powoduje ból podczas dłuższego chodzenia.
  • nerwiak Mortona (metatarsalgia Mortona) – to zgrubienie, które powstaje wzdłuż nerwu podeszwowego. Po dłuższym okresie, kiedy ucisk nerwów występuję przez praktycznie cały czas prowadzi  do wykształtowania się guza. Umiejscowiony jest on na spodzie stopy i objawia się palącym bólem w okolicy podeszwowej.

Ucisk na nerwy

W przypadku rwy kulszowej bądź wypadnięcia dysku dochodzi do ucisku na nerwy. Osoba dotknięta tą przypadłością czuje drętwienie nóg i ma utrudnione chodzenie.

Ból spowodowany ogólnym złym stanem zdrowia lub chorobami

  • Niewydolność żylna – choroba, która dotyka większość ludzi. Objawia się „ciężkością” nóg, uczuciem rozrywania. Zazwyczaj towarzyszy temu opuchlizna stóp i kostek, ból w obrębie stóp i łydek. Nasila się wieczorem, bardzo często pojawiają się charakterystycznie widoczne pogrubione żyły przeradzające się w żylaki.
  • Miażdżyca kończyn – przewlekłe niedokrwienie nóg, które jest spowodowane przez blaszki miażdżycowe (zwężają one światło tętnic utrudniając przepływ krwi). Charakterystycznym objawem jest bladość i obniżona temperatura stóp, ból całej nogi bądź samego pośladka, który ustępuje po odpoczynku, czasem mrowienie.
  • Dna moczanowa – nadmierne wytwarzanie kwasu mlekowego, który odkłada się w stawach. Objawem jest nagły i ostry ból w stawie, który pojawia się w nocy lub nad ranem. Ból rozdzierający każdego dnia narasta aż staje się nie do wytrzymania. Dotknięty chorobą staw, jest zazwyczaj obrzęknięty i zaczerwieniony, a skóra nad nim napięta i błyszcząca.
  • Zwyrodnienie stawów – powoduje silny ból podczas chodzenia, wchodzenia po schodach lub w czasie długotrwałego stania. Objawia się dodatkowo strzykaniem i trzaskaniem w stawach.
  • Cukrzyca – może powodować bolesne objawy dla kończyn dolnych takie jak: bóle kończyn, kurcze mięśni, uczucie mrowienia w nodze. Zazwyczaj problem dotyka pacjentów, którzy chorują na cukrzycę typu 2. Najcięższym powikłaniem jest tzw. Stopa cukrzycowa, w której dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, a efektem jest amputacja stopy.
  • Oprócz wyżej wymienionych chorób przez które nasze stopy cierpią jest mnóstwo innych przypadłości, które również mają wpływ na te dolegliwości, np. niewydolność nerek, neuropatia alkoholowa, neuropatia z niedoboru witamin z grupy B.

Leczenie bólu stóp

Ból stóp nie należy do miłych przypadłości. Aby uporać się z nim, należy najpierw ustalić jego przyczynę.

Kiedy ból nie ustępuje po dłuższym czasie, należy udać się do Specjalisty fizjoterapii, który dogłębnie zbada problem i ustali leczenie manualne. Rehabilitacja skupia się na usunięciu stanu zapalnego i złagodzeniu dolegliwości bólowych. W tym celu najczęściej stosuje się ćwiczenia manualne, np. masaż poprzeczny.

Ból stóp wywołane przez choroby ogólnoustrojowe należą do specjalisty. Niezwłocznie należy się do niego udać, gdy takowe bóle posiadamy. Fizjoterapeuta będzie najlepiej wiedział jak nam pomóc wyeliminować ból.

Jeśli ból nasila się po ciężkim dniu (noszeniu wysokich lub niewygodnych butów), odpowiednim rozwiązaniem będą zimne okłady, które przyniosą ulgę i pomogą zmęczonym stopom. Pomocnym może też okazać się masaż ręczny, specjalnymi piłeczkami lub wałkami z kolcami.

Ból spowodowany deformacją stopy powinien nakłonić poszkodowanego do zmiany obuwia lub zakupu specjalnych wkładek. Ponadto można stosować preparaty złuszczające i zmiękczające, które nawilżą skórę oraz przyczynią się do usunięcia problemu.

Osoby, które skarżą się na bóle stóp wywołane przez stany zapalne mogą skorzystać ze środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Nie jest to jednak kuracja długoterminowa.

Zakres usług

Konsultacje fizjoterapeutyczne i leczenie w zakresie:

LEG

Zespołów bólowych narządu ruchu

Cywilizacyjne zmiany, zmniejszenie poziomu aktywności oraz siedzący tryb pracy wpływają na występowanie zespołów bólowych narządu ruchu. Najczęstsze z nich to: bóle pleców, bóle ramion, bóle kręgosłupa. Zabiegi fizjoterapeutyczne pozwolą je szybko i bezpiecznie wyeliminować.

RACHIOCAMPSIS

Dysfunkcji narządu ruchu

Sport oraz aktywności fizyczne mogą wpływać na pojawienie się kontuzji. Wczesna i ciągła fizjoterapia, którą zajmie się doświadczony fizjoterapeuta sportowy, przyśpieszy powrót do zdrowia oraz zmniejszy ryzyko powtórnych urazów.

TREADMILL

Rehabilitacji ortopedycznej

Stan po zabiegach ortopedycznych wymaga fizjoterapii. Proces rehabilitacji jest naturalną kontynuacją leczenia w zakresie chirurgii kostno-stawowej

BACKBONE

Rehabilitacji reumatologicznej

Choroby reumatyczne, autoagresywne wymagają kompleksowego leczenia internistycznego. Uzupełnieniem leczenia podstawowego jest fizjoterapia działająca przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, co umożliwia poprawę funkcji i motoryki.

WHEELCHAIR

Zaopatrzenia ortopedycznego i rehabilitacyjnego

W przypadku zdiagnozowania konieczności korzystania z określonego wyrobu medycznego fizjoterapeuta może wystawić odpowiednie zlecenie. Refundacja wyrobów medycznych przysługuje każdemu ubezpieczonemu, jednorazowo na określony czas.

Choroba zwyrodnienia stawow

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Zmiany zwyrodnieniowe mogą dotyczyć jednego lub kilku stawów. Konsekwentne leczenie fizjoterapeutyczne zmniejsza dolegliwości bólowe, poprawia funkcje i możliwości ruchowe.

PHYSIOTHERAPIST

Wydawanie zaświadczeń i opinii specjalistycznych

Badania:

MUSCLE

Badanie funkcjonalne narządu ruchu

Badanie funkcjonalne wykonujemy w celach diagnostycznych oraz terapeutycznych. Na jego podstawie fizjoterapeuta zaplanuje proces leczenia rehabilitacyjnego.

Badanie podoskopii komputerowej stóp i indywidualny dobór wkładek ortopedycznych

Badanie podoskopii komputerowej stóp i indywidualny dobór wkładek ortopedycznych

Komputerowe badanie stóp pokazuje, jak rozmieszczone są naciski na podeszwowej stronie stopy. Pozwala precyzyjnie określić nieprawidłowości w budowie stopy, a następnie dobrać najlepszą metodę leczenia fizjoterapeutycznego. Objawami niepokojącymi, mogącymi mieć związek ze schorzeniami stóp, które koniecznie należy skonsultować ze specjalistą fizjoterapii w Krakowie, są m.in.: bóle w okolicy stawu skokowego, bóle stóp, paluch koślawy, ostroga piętowa, płaskostopie poprzeczne i podłużne, palce szponiaste i młoteczkowate, bóle w obrębie bioder, kolan i kręgosłupa, częste kontuzje stopy i stawu skokowego. Podoskopia komputerowa stóp ocenia prawidłowość ukształtowania stopy i pozwala na wczesne wykrycie wad postawy u dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas badania fizjoterapeuta obserwuje ustawienie stóp, oraz ułożenie kolan. Dzięki jego wynikowi możliwy jest indywidualny dobór wkładek.

Scroll to Top