Leczenie palca młotkowatego Kraków

Jak powstają palce młotkowate ?

Największą rolę odgrywa noszenie nieodpowiedniego obuwia, które deformuje palce. Głównie dotyczy to zbyt małego rozmiaru obuwia lub źle dopasowanego. Istnieją jednak inne czynniki, które mogą powodować pogłębienie się deformacji np. długość palca, płeć, nadwaga, wiek, wady anatomiczne, stany zapalne, odciski, RSZ oraz zaburzenia neuromięśniowe. 

Czym są palce młotkowate?

Palce młotkowate to najczęstsza deformacja palców stóp. Zniekształcenie dotyczy stawów międzypaliczkowych bliższych palców – od drugiego do piątego. Może występować w jednym lub w kilku palcach jednocześnie. Najczęściej deformacja występuję w palcu drugim ze względu, iż jest on najdłuższy.

Wyróżniamy dwa typy zgięć – deformację utrwaloną, czyli taką, która dotyka palce chorej osoby na stałe. Bądź deformacje bierne – czyli takie, gdzie korekta palców jest jeszcze możliwa.

Fizjerapeuta Mateusz Curyło​
dr n. med. Mateusz Curyło

Objawy palców młotkowatych

Choroba objawia się przede wszystkim bólem. Zazwyczaj jest to ból części podeszwowej. Poza tym palce stóp zmieniają swój wygląd – charakterystyczne wygięcie palca powoduje powstawanie na jego szczycie odcisków. Nagniotek jest dodatkowym utrudnieniem, które niesie za sobą dolegliwości bólowe w trakcie zakładania ,czy noszenia zakrytego obuwia. Typowe dla palców młotkowatych jest również zaczerwienienie w miejscu nadmiernego wygięcia stawu międzypaliczkowego bliższego.

W początkowej fazie dolegliwości, palec jest swobodny i można go wyginać. Zmiany wtedy są jeszcze odwracalne. Nieleczone schorzenie powoli przekształca się w zmiany utrwalone, a palec staje się sztywny i bolący. Dolegliwością, która bardzo często towarzyszy palcom młotkowanym jest tzw. paluch koślawy.

Jak leczyć palce młotkowate?

W początkowym stadium choroby, aby wyleczyć dolegliwość – wystarczą wygodne buty na płaskiej podeszwie, posiadające luźne i miękkie noski. Pozwolą one, aby stopa była odpowiednio ułożona, a palce w pełni swobodne i wyprostowane. Kategorycznie należy wyeliminować buty, które posiadają zwężany czubek. Przez takie obuwie ponownie dochodzi do deformacji palców, a co za tym idzie choroba może postępować i nieść za sobą znacznie gorsze konsekwencje.

W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z bolącym odciskiem, który tworzy się na stawie – możemy skorzystać ze specjalnych osłonek, które chronią nasze palce przed nieprzyjemnym tarciem i jednocześnie ochronią bolące miejsca. Specjalistyczne wkładki ortopedyczne są również świetnym rozwiązaniem. Ich celem jest odciążenie kości śródstopia.

Możemy również wykonywać ćwiczenia, które mają na celu poprawę ruchomości przykurczonych palców. Ponadto pozytywnie wpływają na przykurcz ścięgien mięśni. Dobrze wykonane ćwiczenia pozwalają rozluźnić stawy oraz mięśnie prostowników chorego palca. Niestety nie u wszystkich ta alternatywa będzie dobrym rozwiązaniem. Dlatego najlepszą opcją będzie skontaktowanie się z osobą wyspecjalizowaną, która pomoże nam w doborze odpowiednich i bezpiecznych dla nas ćwiczeń.

W przypadku, kiedy choroba postępuje bardzo szybko, a ból staje się silny i doskwierający – należy razem z lekarzem prowadzącym zastanowić się nad leczeniem operacyjnym. Oczywiście tylko i wyłącznie w przypadku, gdy wszystkie formy leczenia zachowawczego zostały już wyczerpane.

Jak wygląda operacja palców młotkowatych?

Sam zabieg przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Na przebieg operacji ma wpływ przede wszystkim rodzaj rozległości schorzenia. W zależności od zaawansowania choroby, korekcji wymagają tkanki miękkie lub w bardziej zaawansowanych przypadkach również tkanki kostne.

Fizjoterapia palców młotkowatych

Jeśli mamy problemy związane z palcami – wizyta u Specjalisty Fizjoterapii będzie idealnym rozwiązaniem. Specjalista pomoże nam nie tylko w doborze odpowiednich produktów tj. wkładki, obuwie , które będą przynosić nam ulgę w codziennym życiu. Ale również dopasuje i przeprowadzi z nami ćwiczenia rehabilitacyjne, mające na celu usunięcie bólu i przywrócenie sprawności chorym palcom.

Fizjoterapia to również bardzo ważny element pooperacyjny. Kończyna, która poddana była zabiegowi, jak najczęściej powinna spoczywać w pozycji uniesionej. Głównie w celu zmniejszenia obrzęku. Dozwolone jest również przykładanie okładów chłodzących bądź ewentualnie lodu, aby zredukować ból i obrzęk.

Osoby poddane operacji powinny nosić specjalistyczne obuwie, które ma na celu polepszenie kondycji palców oraz nie uciskać miejsc, które były korygowane. Po około 5 tygodniach można powrócić do swojego obuwia. Mimo wszystko musimy dalej pamiętać, aby nosić buty na płaskim obcasie oraz bez zwężonego czubka.

Po upływie rekonwalescencji zaleca się wizytę u fizjoterapeuty, który dopasuje odpowiednią formę rehabilitacji.

Wkładki na palce młotkowate

Pacjent zmagający się z tym schorzeniem może skorzystać ze specjalnych wkładek, które mają na celu korygowanie (prostowanie) palców. Pozwolą one ustawić palce w naturalnej pozycji, przez co zwiększają wygodę noszenia obuwia, a także usuwają dyskomfort związany z podwiniętymi palcami. Dłuższe i konsekwentne stosowanie wkładek może pomóc w wyeliminowaniu problemu.

Wszystko zależy od zaawansowania choroby. Więc jeśli cierpisz na opisaną wyżej chorobę – najlepiej udaj się do specjalisty fizjoterapii, który oceni problem i wdroży odpowiednie leczenie.

Zakres usług

Konsultacje fizjoterapeutyczne i leczenie w zakresie:

LEG

Zespołów bólowych narządu ruchu

Cywilizacyjne zmiany, zmniejszenie poziomu aktywności oraz siedzący tryb pracy wpływają na występowanie zespołów bólowych narządu ruchu. Najczęstsze z nich to: bóle pleców, bóle ramion, bóle kręgosłupa. Zabiegi fizjoterapeutyczne pozwolą je szybko i bezpiecznie wyeliminować.

RACHIOCAMPSIS

Dysfunkcji narządu ruchu

Sport oraz aktywności fizyczne mogą wpływać na pojawienie się kontuzji. Wczesna i ciągła fizjoterapia, którą zajmie się doświadczony fizjoterapeuta sportowy, przyśpieszy powrót do zdrowia oraz zmniejszy ryzyko powtórnych urazów.

TREADMILL

Rehabilitacji ortopedycznej

Stan po zabiegach ortopedycznych wymaga fizjoterapii. Proces rehabilitacji jest naturalną kontynuacją leczenia w zakresie chirurgii kostno-stawowej

BACKBONE

Rehabilitacji reumatologicznej

Choroby reumatyczne, autoagresywne wymagają kompleksowego leczenia internistycznego. Uzupełnieniem leczenia podstawowego jest fizjoterapia działająca przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, co umożliwia poprawę funkcji i motoryki.

WHEELCHAIR

Zaopatrzenia ortopedycznego i rehabilitacyjnego

W przypadku zdiagnozowania konieczności korzystania z określonego wyrobu medycznego fizjoterapeuta może wystawić odpowiednie zlecenie. Refundacja wyrobów medycznych przysługuje każdemu ubezpieczonemu, jednorazowo na określony czas.

Choroba zwyrodnienia stawow

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Zmiany zwyrodnieniowe mogą dotyczyć jednego lub kilku stawów. Konsekwentne leczenie fizjoterapeutyczne zmniejsza dolegliwości bólowe, poprawia funkcje i możliwości ruchowe.

PHYSIOTHERAPIST

Wydawanie zaświadczeń i opinii specjalistycznych

Badania:

MUSCLE

Badanie funkcjonalne narządu ruchu

Badanie funkcjonalne wykonujemy w celach diagnostycznych oraz terapeutycznych. Na jego podstawie fizjoterapeuta zaplanuje proces leczenia rehabilitacyjnego.

Badanie podoskopii komputerowej stóp i indywidualny dobór wkładek ortopedycznych

Badanie podoskopii komputerowej stóp i indywidualny dobór wkładek ortopedycznych

Komputerowe badanie stóp pokazuje, jak rozmieszczone są naciski na podeszwowej stronie stopy. Pozwala precyzyjnie określić nieprawidłowości w budowie stopy, a następnie dobrać najlepszą metodę leczenia fizjoterapeutycznego. Objawami niepokojącymi, mogącymi mieć związek ze schorzeniami stóp, które koniecznie należy skonsultować ze specjalistą fizjoterapii w Krakowie, są m.in.: bóle w okolicy stawu skokowego, bóle stóp, paluch koślawy, ostroga piętowa, płaskostopie poprzeczne i podłużne, palce szponiaste i młoteczkowate, bóle w obrębie bioder, kolan i kręgosłupa, częste kontuzje stopy i stawu skokowego. Podoskopia komputerowa stóp ocenia prawidłowość ukształtowania stopy i pozwala na wczesne wykrycie wad postawy u dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas badania fizjoterapeuta obserwuje ustawienie stóp, oraz ułożenie kolan. Dzięki jego wynikowi możliwy jest indywidualny dobór wkładek.

Scroll to Top