Ból kręgosłupa Kraków

Ból kręgosłupa, to najczęściej spotykana dolegliwość wśród zarówno młodszych jak i starszych osób. Twój kręgosłup każdego dnia narażony jest na różne urazy, przeciążenia. Jeśli pracujesz fizycznie, musisz się schylać, dźwigać, nosić, czynności te z pewnością wpływają na Twoją postawę i bóle w plecach. Praca siedząca, w której krzywo siedzisz, masz niewygodne i źle dostosowane krzesło również może wpłynąć na problemy z kręgosłupem. Warto zatem dowiedzieć się więcej na ten temat, aby wiedzieć jak zapobiegać i leczyć takie dolegliwości.

Jakie bóle kręgosłupa są leczone?

Kręgosłup składa się z kilku odcinków. Są to odcinki: szyjny, piersiowy i lędźwiowy. Jaki to rodzaj bólu i jak się objawia?

Ból kręgosłupa szyjnego – na tego typu ból najczęściej skarżą się osoby, które mają siedzący tryb pracy. Taka dolegliwość wynika z długotrwałego siedzenia i braku aktywności fizycznej. Dlatego ważne jest, aby zachować prawidłową postawę ciała oraz głowy. Ból tego odcinka może występować jako: tkliwość, sztywność, zwiększone napięcie mięśni, unieruchomienie.

Ból kręgosłupa piersiowego – taki ból odczuwalny jest pośrodku pleców aż do odcinka szyjnego oraz w okolicy klatki piersiowej. Odcinek piersiowy jest konstrukcją nośną i składa się dlatego z kręgów o mniejszej ruchomości. Ból może powodować problem z poruszaniem się oraz odczucie sztywności. Krążki piersiowe mogą stracić swoją elastyczność w wyniku za dużego przeciążenia tego odcinka. Ból kręgosłupa piersiowego może być spowodowany niską aktywnością, siedzącym trybem, złą postawą, ciężką pracą, nadwagą, otyłością, dużym biustem.

Ból kręgosłupa lędźwiowego – ból ten może się pojawiać poniżej 12 żebra, ale powyżej pośladków i promieniować aż do kończyn. Wynika z: przeciążenia tkanek, uszkodzenia krążka międzykręgowego, urazów kostnych, zmian zwyrodnieniowych. Bólowi kręgosłupa lędźwiowego sprzyja przede wszystkim siedzący tryb życia, zbyt długie przesiadywanie w jednej pozycji, brak aktywności, nadwaga, stosowanie używek lub nadużywanie leków.

Fizjerapeuta Mateusz Curyło​
dr n. med. Mateusz Curyło

Przy czym boli kręgosłup?

Ból kręgosłupa może także pojawić się podczas niektórych czynności, które wykonujesz w ciągu dnia. Dowiedz się, dlaczego powodują bolesność w tym miejscu i co jest tego przyczyną:

  • Ból kręgosłupa przy oddychaniu – te dolegliwość może powodować ból mięśni wywołany punktami spustowymi, czy naderwanie mięśnia. Mogą także występować przy zapaleniu płuc,
  • Ból kręgosłupa przy wstawaniu – może być spowodowany uszkodzeniem pierścienia włóknistego, wypadnięciem lub wysunięciem się jądra miażdżystego, który znajduje się w kręgosłupie. Taka przepuklina może naciskać na nerwy, a to z kolei prowadzi do ostrego bólu podczas wstawania,
  • Ból kręgosłupa przy dotyku – ból przy dotyku najczęściej występuje z powodu zaburzeń w obrębie kręgosłupa, które natychmiast należy zdiagnozować, aby wdrożyć odpowiednie leczenie,
  • Ból kręgosłupa przy siedzeniu – długotrwałe siedzenie w jednej, nieprawidłowej pozycji przeciąża kręgosłup. Napięte mięśnie oraz stan zapalny mogą wywołać ból. Kręgosłup dość mocno zostaje naciskany przez mięśnie, które są napięte, wówczas dochodzi do ucisku nerwów,
  • Ból kręgosłupa przy chodzeniu – najczęściej występuje w odcinku krzyżowym. Spowodowany może być przez predyspozycje genetyczne, wiek, uprawienie sportu, budowę ciała, czy rodzaj wykonywanej pracy. Często objawia się tępym, rozlewającym się i stopniowo narastającym bólem podczas chodzenia. Może wynikać z choroby krążka międzykręgowego przed przerwaniem pierścienia włóknistego,
  • Ból kręgosłupa przy kichaniu – ból podczas kichania może wynikać z rwy barkowej, która jest zespołem objawów bólowych, który spowodowany jest głównie przez nacisk na nerwy i korzenie nerwowe. Powodem może być również rwa kulszowa, ta z kolei występuje w lędźwiowo-krzyżowej części kręgosłupa, towarzyszą jej bóle nóg, pośladków, stóp.
  • Ból kręgosłupa przy okresie – bóle okresowe objawiają się skurczami miednicy, które promieniują na okolice krzyżowo-lędźwiowe kręgosłupa. Dodatkowo wydzielane są także hormony prostaglandyny, które także odpowiedzialne są za ból.
  • Ból kręgosłupa przy leżeniu – ból przy leżeniu może wynikać z rwy kulszowej, która promieniuje aż do nogi. Podczas leżenia przy podnoszeniu nóg, można odczuwać ból w kręgosłupie lędźwiowym. Dolegliwości mogą się nasilać podczas chodzenia oraz wyprostowania.
  • Ból kręgosłupa przy pochylaniu głowy – ból przy pochylaniu głowy spowodowany jest zbyt długim siedzeniem w jednej pozycji, a także pracą przy komputerze, czy długim siedzeniem za kierownicą auta. Do tego typu urazów może dojść także podczas skoków, czy podczas biegania. Bolesność w odcinku szyjnym może doprowadzić również do bólu głowy.

Ból kręgosłupa - dolegliwości

Ból kręgosłupa wywołuje niepożądane i często nieprzyjemne dolegliwości, które warto znać, aby wiedzieć, jak im zapobiec.

  • Stenoza kanału kręgowego – przyczyną tej dolegliwości są zmiany chorobę jak np. zwyrodnienie kręgosłupa, które połączone jest zwyrodnieniową chorobą stawów.
  • Dyskopatia – jest chorobą zwyrodnieniową krążka międzykręgowego, jest najczęściej występującym schorzeniem kręgosłupa.
  • Przepuklina jądra miażdżystego – przepuklina kręgosłupa lub wypadnięcie dysku, pierścień włóknisty ulega wówczas całkowitemu zerwaniu.

Jakie stosowane są metody leczenia kręgosłupa?

Przy leczeniu kręgosłupa stosujemy specjalistyczne metody, które są skuteczne. Należą do nich:

  • PNF – to metoda rehabilitacji, która wykorzystywana jest przy schorzeniach neurologicznych, porażeniu dziecięcym, a także w obrębie układu kostno-mięśniowego. Zadaniem terapeuty jest stymulowanie receptora ruchu oraz pozycji ciała.
  • McKenzie – to niezawodna technika stosowana do bólu kręgosłupa, która polega na odpowiednich ćwiczeniach, których zadaniem jest niwelowanie bólu kręgosłupa, rwy kulszowej, bólu odcinku szyjnego lub lędźwiowego. Specjalnie opracowane ćwiczenia mają wpłynąć na układ i ruch kręgosłupa, tym samym eliminując ból.
  • Mulligan Concept – ta technika działa bezpośrednio na stawy, ale również na układ nerwowo-mięśniowy. Daje wręcz doskonałe efekty w terapii stawów kręgosłupa oraz stawów obwodowych,
  • Medical Taping oraz Kinezjology Taping – wykorzystywanie taśm, które umieszczane są na ciele, ich zadaniem jest wsparcie systemu mięśniowo-powięziowego,
  • dr Ackerman – to leczenie manualne stawów kręgosłupa, które zapewnia szybką, a także celową diagnostykę. Technika jest oparta na diagnozie stanu układu kostnego oraz na skutecznym postępowaniu chiropraktycznym.

Jak wygląda proces rehabilitacji kręgosłupa?

Czas trwania takiej rehabilitacji jest w dużej mierze zależny od stanu pacjenta. Rehabilitacja kręgosłupa jest leczeniem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Najczęściej ortopedzi zalecają ją po urazach, operacjach, czy dyskopatii. 

Leczenie przede wszystkim polega na oddziaływaniu siłą fizyczną na odcinki kręgosłupa. Najczęściej zaleca się Kinezyterapie, czyli ćwiczenia fizyczne lub fizykoterapie połączoną z masażem. Podczas Kinezyterapii fizjoterapeuta zleca odpowiednie ćwiczenia, które mają pomóc na problem, z którym boryka się pacjent. Wszystkie ćwiczenia muszą być wykonywane pod czujnym okiem specjalisty, aby pacjent nie zrobił sobie krzywdy. 

Często także zaleca się również elektroterapie, krioterapie, laseroterapie, czy terapie ultradźwiękami. Rehabilitacja i proces leczenia powinny zostać dostosowane do przypadłości, problemu i potrzeb chorego.

Jeśli zmagasz się z uporczywymi, drażniącymi bólami kręgosłupa, to umów się na spotkanie z fizjoterapeutą z Krakowa. Specjalizujemy się w leczeniu dysfunkcji narządu ruchu oraz w leczeniu bólu. Przed dobraniem odpowiedniej rehabilitacji wykonujemy diagnostykę oraz badanie funkcjonalne, które pozwoli na zaplanowanie procesu rehabilitacyjnego.

Zakres usług

Konsultacje fizjoterapeutyczne i leczenie w zakresie:

LEG

Zespołów bólowych narządu ruchu

Cywilizacyjne zmiany, zmniejszenie poziomu aktywności oraz siedzący tryb pracy wpływają na występowanie zespołów bólowych narządu ruchu. Najczęstsze z nich to: bóle pleców, bóle ramion, bóle kręgosłupa. Zabiegi fizjoterapeutyczne pozwolą je szybko i bezpiecznie wyeliminować.

RACHIOCAMPSIS

Dysfunkcji narządu ruchu

Sport oraz aktywności fizyczne mogą wpływać na pojawienie się kontuzji. Wczesna i ciągła fizjoterapia, którą zajmie się doświadczony fizjoterapeuta sportowy, przyśpieszy powrót do zdrowia oraz zmniejszy ryzyko powtórnych urazów.

TREADMILL

Rehabilitacji ortopedycznej

Stan po zabiegach ortopedycznych wymaga fizjoterapii. Proces rehabilitacji jest naturalną kontynuacją leczenia w zakresie chirurgii kostno-stawowej

BACKBONE

Rehabilitacji reumatologicznej

Choroby reumatyczne, autoagresywne wymagają kompleksowego leczenia internistycznego. Uzupełnieniem leczenia podstawowego jest fizjoterapia działająca przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, co umożliwia poprawę funkcji i motoryki.

WHEELCHAIR

Zaopatrzenia ortopedycznego i rehabilitacyjnego

W przypadku zdiagnozowania konieczności korzystania z określonego wyrobu medycznego fizjoterapeuta może wystawić odpowiednie zlecenie. Refundacja wyrobów medycznych przysługuje każdemu ubezpieczonemu, jednorazowo na określony czas.

Choroba zwyrodnienia stawow

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Zmiany zwyrodnieniowe mogą dotyczyć jednego lub kilku stawów. Konsekwentne leczenie fizjoterapeutyczne zmniejsza dolegliwości bólowe, poprawia funkcje i możliwości ruchowe.

PHYSIOTHERAPIST

Wydawanie zaświadczeń i opinii specjalistycznych

Badania:

MUSCLE

Badanie funkcjonalne narządu ruchu

Badanie funkcjonalne wykonujemy w celach diagnostycznych oraz terapeutycznych. Na jego podstawie fizjoterapeuta zaplanuje proces leczenia rehabilitacyjnego.

Badanie podoskopii komputerowej stóp i indywidualny dobór wkładek ortopedycznych

Badanie podoskopii komputerowej stóp i indywidualny dobór wkładek ortopedycznych

Komputerowe badanie stóp pokazuje, jak rozmieszczone są naciski na podeszwowej stronie stopy. Pozwala precyzyjnie określić nieprawidłowości w budowie stopy, a następnie dobrać najlepszą metodę leczenia fizjoterapeutycznego. Objawami niepokojącymi, mogącymi mieć związek ze schorzeniami stóp, które koniecznie należy skonsultować ze specjalistą fizjoterapii w Krakowie, są m.in.: bóle w okolicy stawu skokowego, bóle stóp, paluch koślawy, ostroga piętowa, płaskostopie poprzeczne i podłużne, palce szponiaste i młoteczkowate, bóle w obrębie bioder, kolan i kręgosłupa, częste kontuzje stopy i stawu skokowego. Podoskopia komputerowa stóp ocenia prawidłowość ukształtowania stopy i pozwala na wczesne wykrycie wad postawy u dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas badania fizjoterapeuta obserwuje ustawienie stóp, oraz ułożenie kolan. Dzięki jego wynikowi możliwy jest indywidualny dobór wkładek.

Scroll to Top