Leczenie skręcenia stawu skokowego w Krakowie pozwala zredukować ból i zmniejszyć obrzęk spowodowany urazem nogi. Jego celem jest także przywrócenie pełnego ruchu w stawie. Skręcenie stawu skokowego należy do dość częstych kontuzji, z którymi pomaga uporać się fizjoterapeuta w Krakowie. Jeśli występują u Ciebie objawy typowe dla skręcenia stawu skokowego, zapraszam na specjalistyczne leczenie w moim gabinecie.

Rodzaje skręcenia stawu skokowego

Zanim zdecydujesz się na rehabilitację w celu leczenia skręcenia stawu skokowego, warto wyjaśnić, czym ono dokładnie jest. Mówimy tak o skręceniu kostki, czyli naciągnięciu lub rozerwaniu więzadeł, o które na co dzień nietrudno. Najczęściej dotyczy ono więzadła skokowo-strzałkowego będącego głównym stabilizatorem stawu skokowego. Jednak zdarza się tak, że pacjenci zgłaszają się do mnie z objawami wskazującymi na skręcenie stawu skokowego boczne lub zewnętrzne

Czas leczenia i ćwiczenia, które zalecam moim pacjentom, zależą także od stopnia skręcenia stawu skokowego. Wyróżniamy trzy:

  • Stopień lekki — dotyczy niewielkiego naciągnięcia więzadeł i torebki stawowej.
  • Stopień umiarkowany — wskazuje na niego częściowe przerwanie torebki stawowej i więzadeł.
  • Stopień ciężki — skręcenie kostki łączy się z całkowitym rozerwaniem więzadeł i torebki stawowej.

Stopień skręcenia stawu skokowego można ocenić po tym, gdy pacjent wskaże gdzie i jak boli. Na tej podstawie mogę zaplanować leczenie skręcenia stawu skokowego, które obejmuje oferowana przeze mnie rehabilitacja ortopedyczna w Krakowie.

Fizjerapeuta Kraków Mateusz Curyło​
dr n. med. Mateusz Curyło

Przyczyny skręcenia stawu skokowego

Objawy skręcenia stawu skokowego zależą od tego, co jest jego przyczyną. Tak jak już wspomniałem, najczęstszym rodzajem skręcenia kostki jest to dotyczące więzadła skokowo-strzałkowego. Co je powoduje? Może być to nieprawidłowe ułożenie podczas biegu, lądowania po skoku, ale też marszu. Jak można się więc spodziewać, o taki uraz nietrudno. Przyczyną skręcenia stawu skokowego może być też nałożenie się wcześniejszych kontuzji lub nieprawidłowa praca stopy. Powodem skręcenia kostki bywa także bezpośrednie uderzenie. Każda z przyczyn może powodować różne objawy, na których podstawie da się ustalić stopień skręcenia.

Jak leczyć skręcenie stawu skokowego?

Przy objawach wskazujących na skręcenie stawu skokowego, w pierwszej kolejności należy postępować zgodnie z zasadą PRICE, czyli:

  • P — ochrona (protection),
  • R — odpoczynek (rest),
  • I — okłady z lodu (ice),
  • C — kompresja (compression),
  • E — podniesienie kończyny powyżej linii serca (elevation).

Stosując się do tych wskazówek, można uniknąć narastania obrzęku. Tym samym masz wpływ na skrócenie czasu leczenia skręcenia stawu skokowego w moim gabinecie w Krakowie. W tym celu warto też stosować maści rozgrzewające lub wziąć gorącą kąpiel.

Rehabilitacja przy skręceniu stawu skokowego

Czas i sposób leczenia skręcenia stawu skokowego zależy od jego stopnia. Dopiero wykluczenie poważniejszych zmian — takich jak złamanie lub przemieszczenie, pozwala ustalić, w jaki sposób powinna wyglądać rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty. Musi być ona dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dobranie optymalnych obciążeń i ćwiczenia, które proponuję, zabezpieczają przed kolejnymi urazami oraz przyspieszają powrót do aktywności.

Skręcenie stawu skokowego wymaga szybkiej interwencji lekarza ortopedy. Jednak po odpowiednim jego nastawieniu wymagane jest dalsze leczenie — rehabilitacja. By z niej skorzystać, umów się na wizytę w moim gabinecie. Poza leczeniem skręcenia stawu skokowego oferuje także szereg innych usług, do których zalicza się m.in. kinesiotaping w Krakowie.

Zakres usług

Konsultacje fizjoterapeutyczne i leczenie w zakresie:

Zespoły bólowe narządów ruchu
Zespołów bólowych narządu ruchu

Cywilizacyjne zmiany, zmniejszenie poziomu aktywności oraz siedzący tryb pracy wpływają na występowanie zespołów bólowych narządu ruchu. Najczęstsze z nich to: bóle pleców, bóle ramion, bóle kręgosłupa. Zabiegi fizjoterapeutyczne pozwolą je szybko i bezpiecznie wyeliminować.

dysfunkcja narządu ruchu
Dysfunkcji narządu ruchu

Sport oraz aktywności fizyczne mogą wpływać na pojawienie się kontuzji. Wczesna i ciągła fizjoterapia, którą zajmie się doświadczony fizjoterapeuta sportowy, przyśpieszy powrót do zdrowia oraz zmniejszy ryzyko powtórnych urazów. 

rehabilitacja ortopedyczna kraków
Rehabilitacji ortopedycznej

Stan po zabiegach ortopedycznych wymaga fizjoterapii. Proces rehabilitacji jest naturalną kontynuacją leczenia w zakresie chirurgii kostno-stawowej

rehabilitacja reumatologiczna kraków
Rehabilitacji reumatologicznej

Choroby reumatyczne, autoagresywne wymagają kompleksowego leczenia internistycznego. Uzupełnieniem leczenia podstawowego jest fizjoterapia działająca przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie, co umożliwia poprawę funkcji i motoryki.

zaopatrzenie ortopedyczne i rehabilitacyjne kraków
Zaopatrzenia ortopedycznego i rehabilitacyjnego

W przypadku zdiagnozowania konieczności korzystania z określonego wyrobu medycznego fizjoterapeuta może wystawić odpowiednie zlecenie. Refundacja wyrobów medycznych przysługuje każdemu ubezpieczonemu, jednorazowo na określony czas.

Choroba zwyrodnienia stawow
Choroba zwyrodnieniowa stawów

Zmiany zwyrodnieniowe mogą dotyczyć jednego lub kilku stawów. Konsekwentne leczenie fizjoterapeutyczne zmniejsza dolegliwości bólowe, poprawia funkcje i możliwości ruchowe.

PHYSIOTHERAPIST
Wydawanie zaświadczeń i opinii specjalistycznych

Badania:

badanie funkcjonalne narządu ruchu kraków
Badanie funkcjonalne narządu ruchu

Badanie funkcjonalne wykonujemy w celach diagnostycznych oraz terapeutycznych. Na jego podstawie fizjoterapeuta zaplanuje proces leczenia rehabilitacyjnego.


Badanie podoskopii komputerowej stóp i indywidualny dobór wkładek ortopedycznych
Badanie podoskopii komputerowej stóp i indywidualny dobór wkładek ortopedycznych

Komputerowe badanie stóp pokazuje, jak rozmieszczone są naciski na podeszwowej stronie stopy. Pozwala precyzyjnie określić nieprawidłowości w budowie stopy, a następnie dobrać najlepszą metodę leczenia fizjoterapeutycznego. Objawami niepokojącymi, mogącymi mieć związek ze schorzeniami stóp, które koniecznie należy skonsultować ze specjalistą fizjoterapii w Krakowie, są m.in.: bóle w okolicy stawu skokowego, bóle stóp, paluch koślawy, ostroga piętowa, płaskostopie poprzeczne i podłużne, palce szponiaste i młoteczkowate, bóle w obrębie bioder, kolan i kręgosłupa, częste kontuzje stopy i stawu skokowego. Podoskopia komputerowa stóp ocenia prawidłowość ukształtowania stopy i pozwala na wczesne wykrycie wad postawy u dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas badania fizjoterapeuta obserwuje ustawienie stóp, oraz ułożenie kolan. Dzięki jego wynikowi możliwy jest indywidualny dobór wkładek.

Scroll to Top
Przewiń do góry